Blogwentylatory na dachu

Wentylatory dachowe są jednym z prostszych i bardziej efektywnych sposobów na wspomaganie wymiany powietrza w pomieszczeniach. Ze względu na swoją konstrukcję i miejsce montażu wentylatory dachowe nadają się do stosowania zarówno w systemach wentylacji mechanicznej, jak i są przystosowane do pracy z systemami wentylacji hybrydowej. Wielką zaletą korzystania z takich wentylatorów jest to, że mogą być zamontowane zarówno przy wylocie kanału wentylacyjnego, jak i bezpośrednio na połaci dachu nad pomieszczeniem, z którego mają usuwać powietrze.

Wentylatory dachowe sprawdzają się znakomicie w budynkach mieszkalnych i użytkowych, a producenci oferują wiele urządzeń dopasowanych do różnych zastosowań i wymogów co do ilości usuwanego powietrza. Przekonajmy się, jakie są rodzaje wentylatorów dachowych.

Budowa wentylatorów dachowych różnych typów

Wentylatory dachowe ze względu na to, że są narażone na działanie warunków zewnętrznych, muszą nie tylko sprawnie odprowadzać zużyte powietrze, ale również być dobrze zabezpieczone przed przedostawaniem się do środka wody czy podmuchów wiatru. Wnikanie wilgoci czy powietrza mogłoby zakłócać ich pracę, a jednocześnie prowadzić do zanieczyszczania kanałów czy nawet zwarć w instalacjach elektrycznych. Najczęściej stosowanym przez producentów rozwiązaniem jest używanie specjalnie wyprofilowanych kopułek z tworzywa sztucznego lub zabezpieczonej przed korozją blachy.

W wentylatorach dachowych najczęściej wykorzystywane są dwa rozwiązania dotyczące typu zastosowanego wirnika. Można spotkać wentylatory o konstrukcji osiowej oraz promieniowej. W pierwszym przypadku powietrze jest wyprowadzane w taki sposób, że przepływa kanałem wokół zamontowanego silnika. Dużą zaletą jest tu niewątpliwie bardziej zwarta budowa. Najczęściej jednak wentylatory osiowe generują nieco większy hałas, a ich wydajność nadaje się do zastosowań, w których do obsługi wymiany powietrza wystarczające jest dość niskie ciśnienie.

Wentylatory z wirnikami działającymi promieniowo powodują przepływ powietrza, który jest prostopadły do łopatek wirnika. Są one w stanie pracować ciszej niż wentylatory osiowe o porównywalnym przepływie. Nadają się także do zastosowań, w których potrzebne jest wytworzenie większego ciśnienia i większy przepływ powietrza.

Wśród różnych rodzajów wentylatorów dachowych można spotkać konstrukcje specjalnie przystosowane do obsługi różnych obiektów. Są produkowane wentylatory w wykonaniach zabezpieczających przed działaniem rozmaitych substancji chemicznych, wysoką temperaturą, a także takie, które są przeznaczone do montażu w strefach zagrożonych wybuchem.

Wentylatory dachowe w poziomym i pionowym wyrzutem powietrza

Wentylatory dachowe są produkowane z myślą o obsługiwaniu niezbyt rozbudowanych systemów wentylacyjnych z dość prostymi i krótkimi kanałami albo do stosowania w systemach punktowych, gdzie urządzenie usuwa powietrze z jednego pomieszczenia czy jego części znajdującej się pod nim. Każdy wentylator musi być dobrany do konkretnego zastosowania pod względem mocy. Jednak z uwagi na typ zanieczyszczeń, które mogą się znajdować w usuwanych gazach, produkowane są wentylatory z poziomym lub pionowym wyrzutem powietrza.

Wentylatory dachowe z pionowym wyrzutem powietrza sprawdzą się tam, gdzie ze względu na obecność różnych substancji lotnych, np. oparów rozpuszczalników czy farb albo sporej ilości pyłów, czy pary powietrze powinno być usuwane bezpośrednio w górę. Ma to na celu wyeliminowanie ryzyka, że opuszczające system wentylacyjny powietrze znajdzie się w pobliżu okien czy czerpni świeżego powietrza. Wyrzut poziomy sprawdzi się zaś tam, gdzie powietrze jest pozbawione zanieczyszczeń.