Blogwentylator kanałowy

Usuwanie zanieczyszczonego, wilgotnego powietrza oraz nieprzyjemnych zapachów to zadania instalacji wentylacyjnej. Prawidłowa wentylacja ma więc doprowadzać do pomieszczeń świeże powietrze, a odprowadzać to „zużyte”. Prawo budowlane mówi o konieczności zaprojektowania każdego budynku w taki sposób, by możliwy był swobodny i właściwy obieg powietrza. Czasem wystarczy wentylacja grawitacyjna, jednak w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, korzystającej z urządzeń, jakimi są wentylatory kanałowe.

Gdzie wykorzystywane są wentylatory kanałowe?

Wentylatory kanałowe transportują powietrze przepływające przez kanały wentylacyjne. Tego typu rozwiązania stosowane są powszechnie w pomieszczeniach użyteczności publicznej jak restauracje, biura, sklepy. Wykorzystywane są również do wentylowania mieszkań, idealnie sprawdzają się w połączeniu z okapami kuchennymi wyposażonymi w filtr przeciwtłuszczowy.  Wentylatory kanałowe kuchenne przystosowane są do usuwania powietrza o podwyższonej temperaturze — do 120 ℃. Doskonale sprawdzą się w kuchni lub lokalu gastronomicznym, gdzie usuwać będą nie tylko gorące, ale także zanieczyszczone, pełne oparów tłuszczu powietrze.

Wentylatory kanałowe warto montować wszędzie tam, gdzie przebywa więcej osób — dobrym przykładem mogą być sale konferencyjne czy kina. Tego typu urządzenia stosowane są również w pomieszczeniach przemysłowych, warsztatach, szatniach. Jednym z ich zadań może być usuwanie gazów spawalniczych. W przemyśle znaleźć je można również w układach chłodzących.

Co warto wiedzieć o wentylatorach kanałowych?

Wentylatory kanałowe spełniają więc dwojakie zadanie: mogą wyciągać powietrze zanieczyszczone i nawiewać świeże. W drugim przypadku kanał wentylacji powinien zostać wyposażony również w nagrzewnicę kanałową do podgrzewania nawiewanego z zewnątrz powietrza, a także w filtr oczyszczający je. W zależności od przeznaczenia oraz miejsca, w którym mają być zastosowane, wentylatory różnią się parametrami. W krótszych kanałach używa się wentylatorów osiowych, w długich, rozgałęziających się zastosowanie mają wentylatory promieniowe. W ofercie znaleźć można wentylatory prostokątne i okrągłe, dostosowane do kanałów o różnym kształcie przekroju.