Szkodliwe dla ludzi i maszyn pyły powstają podczas wielu procesów technologicznych. Ich redukcja jest bardzo ważna w celu oczyszczenia powietrza, a także uniknięcia nadmiernego zabrudzenia maszyn oraz urządzeń, które zwiększają ich awaryjność. Do usuwania pyłów służą profesjonalne odpylacze, które dostępne są w wielu różnych rodzajach. Czym różnią się odpylacze grawitacyjne i odpylacze odśrodkowe? Wyjaśniamy.
Co warto wiedzieć na temat odpylaczy?
Zanim przejdziemy do porównania odpylaczy grawitacyjnych i odpylaczy odśrodkowych, skupmy się na ogólnym zastosowaniu i mechanizmie działania urządzeń odpylających. Odpylacze przemysłowe służą w celu usunięcia cząstek stałych różnego rodzaju pyłów, a także kropelek cieczy z transportującego je powietrza lub innych gazów. Urządzenia odpylające dzielimy na dwa rodzaje, czyli odpylacze suche i odpylacze mokre, co ma związek z rodzajem zjawisk fizycznych, które wykorzystywane są w celu usunięcia zanieczyszczeń z transportujących je gazów.
Odpylacze grawitacyjne i odpylacze odśrodkowe to jedne z najczęściej stosowanych odpylaczy suchych. Dobór odpowiedniego urządzenia powinien opierać się na dopasowaniu go do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu odpylacz będzie spełniał swoją funkcję w efektywny sposób. Wysokiej jakości odpylacze suche i mokre oferuje np. firma Klimawent, w której asortymencie dostępne są także m.in. ozonatory powietrza i wentylatory.
Czym różnią się odpylacze grawitacyjne i odpylacze odśrodkowe?
Odpylacze grawitacyjne i odśrodkowe zaliczane są do grupy odpylaczy suchych. Ich działanie uwzględnia wykorzystanie różnych zjawisk fizycznych, dzięki którym cząsteczki zanieczyszczeń mogą zostać usunięte z transportujących je gazów.
Odpylacze grawitacyjne, nazywane również komorami osadczymi, są jednym z najprostszych rodzajów odpylaczy przemysłowych. Mechanizm ich działania wykorzystuje siłę grawitacji, dzięki której obecny w powietrzu pył opada na dno specjalnej komory. Tego typu odpylacze najlepiej sprawdzają się w przypadku dość dużych cząstek stałych, jednak mogą być stosowane w celu odpylania gazów o wysokiej temperaturze. Z tego względu znajdują zastosowanie m.in. w suszarniach.
Odpylacze odśrodkowe, czyli tzw. cyklony lub odpylacze cyklonowe, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystują one w celu usuwania zanieczyszczeń siłę odśrodkową, która powstaje podczas przepływu gazu – jest on wtłaczany do odpylacza z odpowiednią prędkością. Dzięki temu cząstki stałe odprowadzane są w kierunku ścianek urządzenia, uderzają o nie i opadają na dno, a oczyszczony gaz jest wydmuchiwany z oczyszczacza. Cechują się one bardzo wysoką skutecznością i dość szerokim zastosowaniem m.in. w przemyśle drzewnym i papierniczym, podczas obróbki różnego rodzaju tworzyw sztucznych, a także mogą być stosowane do odpylania spalin, które powstają podczas procesu spalania paliw stałych.