Metodę malowania natryskowego wynaleziono na początku XX wieku, a rozpowszechniono w latach 30. Jednak od tego czasu postęp techniczny sprawił, że metoda ta właściwie przeżywa drugą młodość. Dostępność urządzeń do malowania natryskowego, ich zaawansowanie technologiczne i coraz większe możliwości sprawiają, że coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego sposobu malowania.
Na czym polega malowanie natryskowe?
Technika malowania metodą natryskową polega na wyrzucaniu drobinek farby umieszczonej w pojemniku na malowaną powierzchnię lub przedmiot. Nie jest to technika skomplikowana, chociaż wymaga trochę wprawy. Nie ulega jednak wątpliwości, że ma sporo zalet. Malowanie taką metodą jest zdecydowanie szybsze, dokładniejsze i oszczędniejsze w stosunku do tradycyjnych metod malowania. Daje też dużo większe możliwości malowania przedmiotów z trudno dostępnymi miejscami. Aby jednak ułatwić sobie pracę, warto zawczasu poznać potencjalne problemy, jakie mogą wystąpić przy malowaniu natryskowym i od razu starać się im zapobiegać.
Powstawanie mgły natryskowej i metody jej ograniczania
Jednym z problemów podczas malowania metodą natryskową jest mgła natryskowa. Czym ona jest? W wyższych temperaturach, szczególnie kiedy pojemnik z farbą znajduje się zbyt daleko od malowanego przedmiotu, może wystąpić mgła natryskowa, czyli zasychanie farby – jeszcze w powietrzu – przed dotarciem do malowanej powierzchni. Taka sucha farba osadza się wtedy na świeżo pomalowanym przedmiocie, tworząc właśnie mgłę natryskową. Oczywiście, proces ten można ograniczyć. Odpowiednia technika malowania oraz doświadczenie powodują zdecydowane zmniejszenie powstawania takiej mgły. Warto także stosować się do instrukcji dołączonej do produktu, gdzie podawana jest optymalna odległość od malowanej powierzchni. To także skutecznie ogranicza powstawanie mgły natryskowej. Ważne jest również, aby malować w miejscu osłoniętym przed wiatrem, co również mocno ogranicza osadzanie się mgły na świeżo malowanym miejscu. Pamiętajmy, że ilość tworzącej się mgły natryskowej zależy przede wszystkim od sposobu nakładania farby, jej ilości oraz poziomu wilgotności.
Ściany wentylacyjne FPS
Jednym z najskuteczniejszych i najnowocześniejszych sposobów zapobiegania osiadaniu mgły natryskowej na świeżo pomalowanych powierzchniach są ściany wentylacyjne FPS. W zasadzie są to różnej wielkości stanowiska do malowania metodą natryskową, które po podłączeniu do specjalnego wentylatora służą do wyciągania mgły powstającej przy malowaniu niewielkich detali jak i większych przedmiotów. Ich skuteczność gwarantują specjalne wymienne filtry, które zapewniają labiryntowy przepływ powietrza i usunięcie powstającej mgły.