Blogwentylacja pożarowa klimawent

Wyróżniamy kilka rodzajów wentylacji. Jednym z systemów, które montowane są np. w budynkach użyteczności publicznej, jest wentylacja pożarowa (wentylacja przeciwpożarowa). Odpowiada ona za redukcję zadymienia, umożliwiając bezpieczną ewakuację. W jaki sposób działa wentylacja pożarowa? Gdzie montaż tego systemu wentylacji jest niezbędny? Podpowiadamy.

Wentylacja pożarowa w teorii i praktyce…

System wentylacji pożarowej musi zostać zamontowany w budynkach użytkowych. Stanowi on jeden z elementów ochrony przeciwpożarowej, dzięki której ograniczane jest ryzyko związane z utratą zdrowia i życia na skutek zadymienia oraz wybuchu pożaru. Wentylacja pożarowa może pracować w efektywny i niezawodny sposób, usuwając ciepło, produkty spalania i dym, dzięki specjalnym wentylatorom oddymiającym. Każdy z elementów wentylacji pożarowej musi spełniać określone standardy jakości, które pozwalają na pracę w szczególnie trudnych warunkach.

Oprócz wentylatorów oddymiających w instalacji wentylacji pożarowej zastosowanie znajdują m.in. odporne na działanie wysokiej temperatury oraz produktów spalania przewody wentylacyjne, kształtki i kratki wentylacyjne.

Nie wszystkie wentylatory nadają się do zastosowania w systemie wentylacji pożarowej. Warto pamiętać, że każdy z elementów systemu oddymiającego powinien być zgodny z obowiązującymi normami jakości.

Jakie wentylatory stosowane są w systemie wentylacji pożarowej?

Wyróżniamy kilka typów wentylatorów oddymiających np. wentylatory strumieniowe, wentylatory promieniowe i wentylatory dachowe, które znajdują zastosowanie w budynkach o różnym przeznaczeniu.

Mechanizm działania wentylacji pożarowej

Właściwie wykonana wentylacja pożarowa pozwala na skuteczne usunięcie ciepła i dymu z pomieszczeń, w których wybuchł pożar lub doszło do zadymienia, ograniczając ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się trujących gazów.