BlogGenerator Ozonu ozonowanie

Ozonowanie to jeden ze sposobów dezynfekcji powietrza, stykających się z nim powierzchni, a także wody i żywności. Ozonowanie pozwala również usunąć z pomieszczeń nieprzyjemne zapachy oraz poprawić jakość oddychania, bo powietrze po ozonowaniu jest wyjątkowo rześkie. W naturze mamy do czynienia z wytwarzaniem się ozonu na skutek wyładowań atmosferycznych. Dowiedz się więcej na temat korzyści związanych z ozonowaniem.

Ozon – gaz o wyjątkowych właściwościach

Ozon, nazywany potocznie trójatomowym tlenem, to gaz wytwarzający się podczas wyładowań atmosferycznych. Ma on silne właściwości utleniające, co powoduje, że skutecznie redukuje różne drobnoustroje. Co więcej, ozonowanie pozwala pozbyć się z pomieszczeń nieprzyjemnych, bardzo uciążliwych zapachów, z którymi nie radzą sobie inne sposoby jego dezodoryzacji. Warto podkreślić, że ozon nie działa w sposób podobny np. do odświeżaczy powietrza, które maskują nieprzyjemne zapachy, ale redukuje je poprzez usunięcie ich źródła, którym często są bakterie rozkładające np. materię organiczną. Podczas ozonowania wykorzystuje się urządzenia nazywane ozonatorami, które dostępne są np. w ofercie firmy Klimawent. Dzięki energii elektrycznej wytwarzają one ozon, pozwalając na dezynfekcję pomieszczeń oraz instalacji np. instalacji klimatyzacyjnej. Podczas stosowania ozonatora, trzeba przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa.

Ozonowanie krok po kroku

Ozonowanie polega na wytworzeniu w zamkniętym pomieszczeniu ozonu, który mieszając się z powietrzem, usuwa z niego szkodliwe drobnoustroje, a także oddziałuje na różne powierzchnie, co pozwala na ich odkażenie. Ozon jest gazem, który w dużych ilościach wykazuje działanie drażniące, dlatego podczas ozonowania w pomieszczeniach nie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta i rośliny. Jeżeli brak jest możliwości wyniesienia dużych roślin, to niezbędne jest szczelne okrycie ich grubą folią. Ozonowanie jest jednym ze sposobów oczyszczania powietrza, który pozwala również pozbyć się szkodliwych dla zdrowia jonów dodatnich, dzięki czemu zapobiega gromadzeniu się w pomieszczeniach alergenów.

Podsumowując, ozonowanie polega na wykorzystaniu w celu dezynfekcji powietrza i stykających się z nim powierzchni naturalnego gazu o właściwościach utleniających, który redukuje m.in. wirusy i bakterie.