Budowane współcześnie obiekty użytkowe i mieszkalne muszą spełniać ściśle określone wymogi dotyczące ich parametrów technicznych.
Wśród wielu uregulowań dotyczących poszczególnych obszarów związanych z eksploatacją budynku, a także komfortem i bezpieczeństwem znajdujących się w nim ludzi, są również przepisy dotyczące zapewnienia dopływu świeżego powietrza. Kwestia ta ma szczególnie duże znaczenie w przypadku budowli, w których przebywa większa liczba osób, a kubatura obiektu jest duża.
W wysokich biurowcach, domach mieszkalnych czy halach przemysłowych zapewnienie stałego dopływu świeżego powietrza może być nie lada wyzwaniem. Tym bardziej, że poza wydajnością zastosowanego systemu wentylacyjnego w wielu przypadkach liczą się także inne czynniki. Jednym z tych, który stosunkowo często musi być spełniony, jest emisja hałasu.
Wentylatory, które są stosowane w budynkach o sporej kubaturze, powinny charakteryzować się dużą mocą gwarantującą odpowiednią wydajność i wysoki przepływ powietrza. Niestety w parze z nimi idzie również zwiększony poziom hałasu. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie specjalnej konstrukcji w postaci komory wentylatorowej. Dzięki temu rozwiązaniu można bardzo ograniczyć poziom hałasu i zapewnić możliwość pracy urządzeń dostarczających świeże powietrze w praktycznie każdych warunkach.
Wytłumione komory wentylatorowe
Wytłumione komory wentylatorowe są konstrukcjami, które ograniczają hałas powodowany przez pracę silników elektrycznych napędzających wentylatory oraz wywoływany przez przepływ powietrza i pracę obracających się łopat. Urządzenia są zabudowane w specjalnej konstrukcji z profili aluminiowych, które stanowią ramę nośną. W środku są zamocowane wentylatory, które zainstalowano przy użyciu specjalnych elementów tłumiących drgania wywoływane pracą silników i obracających się łopat. W celu ograniczenia hałasu stosuje się również specjalnie dobrane łożyska, a ściany zewnętrzne komory są wykładane specjalnymi materiałami pochłaniającymi dźwięki. Także łopaty wentylatorów projektowane są w taki sposób, by pracowały jak najciszej.
Wentylatory montowane w komorach wentylatorowych, zgodnie z przepisami spełniają standardy określone w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w sprawie ogólnych zasad ustalenia wymogów dotyczących ekoprojektu dla urządzeń związanych z energią.