Zalegający na samochodach śnieg oraz lód mogą stać się przyczyną poważnych w skutkach wypadków. Z tego względu każdy kierowca ma obowiązek dbać o swój pojazd, pamiętając o odśnieżaniu nie tylko szyb, ale także m.in. dachu samochodu. Zagrożenie związane z zalegającym na samochodzie śniegiem zwiększa się w przypadku ciężarówek, których kierowcy muszą być szczególnie ostrożni.
Jakie zagrożenie powoduje śnieg na dachu i naczepie ciężarówki?
Od wielu lat trwa walka z nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy zapominają o odśnieżaniu swoich pojazdów. Przetarcie szyb i lusterek to za mało, aby zadbać o bezpieczeństwo własne i bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. W przypadku dużych samochodów ciężarowych zalegający na dachu kabiny kierowcy oraz naczepie śnieg może spowodować poważne uszkodzenia innych pojazdów, a także zagrozić życiu i zdrowiu podróżujących w nich osób.
Choć zimy stały się mniej śnieżne, nie brakuje przykładów skrajnej nieodpowiedzialności. Spadający z ciężarówki, sypki śnieg znacząco pogarsza widoczność innych kierowców, jednak nie jest to jedyne zagrożenie. Znacznie bardziej niebezpieczny jest mokry, zbity śnieg i lód, które podczas jazdy spadają pod koła i na auta innych kierowców, wymuszając nagłą zmianę toru jazdy lub uszkadzając samochody. Można tego uniknąć, decydując się na odśnieżanie ciężarówek i naczep np. poprzez korzystanie z automatycznego systemu odśnieżania pojazdu.
Kary za jazdę nieodśnieżoną ciężarówką
Kierowca poruszający się po drogach publicznych nieodśnieżoną ciężarówką musi liczyć się z tym, że zostanie nałożony na niego mandat karny w wysokości 200 zł. Warto zaznaczyć, że taki mandat zostanie nałożony, gdy nie dojdzie do kolizji bądź wypadku na skutek zalegania śniegu lub lodu na ciężarówce. Jeżeli niedbalstwo kierowcy będzie przyczyną zdarzenia drogowego, to zapłaci on mandat w wysokości 500 zł oraz otrzyma 6 punktów karnych.
O tym, jakie dokładnie konsekwencje poniesie kierowca nieodśnieżonej ciężarówki na skutek spowodowanego zdarzenia drogowego, decyduje to, czy jego uczestnicy doznali obrażeń. W przypadku doprowadzenia do rozstroju zdrowia powyżej 7 dni, spowodowania kalectwa bądź doprowadzenia do śmierci, kierowca musi liczyć się z odpowiedzialnością karną.