BlogCząsteczka Ozonu ozonowanie klimawent

Ozonowanie to sposób na odkażenie pomieszczeń przy użyciu ozonu – naturalnie występującego gazu, posiadającego właściwości utleniające. Metoda ta pozwala uniknąć stosowania szkodliwych środków chemicznych. Czy ozonowanie jest bezpieczne dla człowieka? Dlaczego warto zdecydować się na tę metodę dezynfekcji powietrza i wyposażenia pomieszczeń? Podpowiadamy.

Czy ozonowanie jest bezpieczną metodą dezynfekcji?

Zabieg ozonowania jest całkowicie bezpieczny, gdy jest wykonywany prawidłowo i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Podczas przeprowadzania ozonowania pomieszczenia nie mogą się w nim znajdować ludzie i zwierzęta, a rośliny, jeśli jest to możliwe, należy wynieść lub szczelnie okryć folią. Trzeba także usunąć przedmioty, które mogą ulec uszkodzeniu, w szczególności wykonane z gumy. Ważne jest, by stosować odpowiednie dawki ozonu, gdyż jego zbyt duże stężenie może doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia człowieka.

Zasady bezpiecznego ozonowania

Ozonowanie przeprowadzamy w pomieszczeniu, w którym nie znajdują się ludzie. Niezbędne jest korzystanie z wysokiej jakości ozonatora, bo tylko wówczas mamy pewność, że dezynfekcja będzie skuteczna i bezpieczna. Po zakończeniu zabiegu ozonowania należy wietrzyć pomieszczenie przez co najmniej 30 minut, zaleca się, by przez 1-2 godziny po wykonaniu zabiegu nie użytkować ozonowanych pomieszczeń. Warto również pamiętać, że ozon nie jest gazem bezwonnym, więc może być wyczuwalny jeszcze przez jakiś czas, mimo że jest w stężeniu niezagrażającym zdrowiu.

Podsumowując, ozonowanie zabija wirusy, bakterie, grzyby, a także pasożyty i usuwa nieprzyjemne zapachy, podnosząc bezpieczeństwo i komfort korzystania z pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Aby było bezpieczne, niezbędne jest przestrzeganie zasad korzystania z ozonatora.