Na jakość powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach, wpływają różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest efektywność działania systemu wentylacji, który odpowiedzialny jest za usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń oraz zastępowanie go świeżym powietrzem. Co jeszcze wpływa na jakość powietrza w budynkach? Jak ograniczyć negatywny wpływ niskiej jakości powietrza na nasze zdrowie? Wyjaśniamy.
Co decyduje o jakości powietrza w pomieszczeniach?
Oddychanie czystym powietrzem poprawia stan zdrowia i ogólne samopoczucie. Niestety, powietrze w pomieszczeniach jest często kilkukrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej niska jakość powietrza ma związek z m.in. wadliwie działającą wentylacją, podwyższoną lub znacznie obniżoną wilgotnością, a także przenikaniem do wnętrza budynków szkodliwych zanieczyszczeń i drobnoustrojów.
Co więcej, brak efektywnych systemów wentylacji i podwyższona wilgotność powodują rozwój szkodliwych grzybów pleśniowych, których zarodniki zaliczane są do grupy najsilniejszych alergenów. W przypadku obiektów produkcyjnych, oprócz powyższych czynników, na jakość powietrza wpływają również zanieczyszczenia, które powstają podczas różnych procesów technologicznych.
Jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na czyste powietrze w pomieszczeniach, jest system wentylacji mechanicznej, który nie tylko efektywnie wymienia powietrze, ale także pozwala znacząco zmniejszyć przenikanie do budynku zanieczyszczeń z zewnątrz. Z wirusami, bakteriami i zarodnikami grzybów pleśniowych możemy walczyć, korzystając z ozonatora. W zakładach przemysłowych niezbędne jest korzystanie z odpowiednich systemów wentylacji i odciągów stanowiskowych np. do pyłów produkcyjnych.