Blogwentylator

Wentylatory nawiewne znajdują zastosowanie w domowej i przemysłowej wentylacji mechanicznej. Mogą działać samodzielnie lub stanowić element rozbudowanego systemu, który nie tylko tłoczy powietrze do pomieszczenia, ale również służy w celu jego oczyszczania oraz schładzania lub podgrzewania. Jak działają wentylatory nawiewne? Gdzie znajdują zastosowanie? Wyjaśniamy.

W jakim celu służą wentylatory nawiewne?

Systemy wentylacji uwzględniają zastosowanie różnego rodzaju wentylatorów. Ich zadaniem jest zarówno usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń, jak i tłoczenie do budynku świeżego powietrza z zewnątrz. W jednym i drugim przypadku zastosowanie znajdują m.in. wentylatory osiowe. Ich nieskomplikowana budowa oraz wysoka efektywność działania pozwalają na skuteczne wentylowanie różnego rodzaju budynków.

Wentylatory nawiewne pozwalają zadbać o stały dostęp powietrza do obiektów budowlanych, w których zamontowana jest wentylacja mechaniczna. Mogą być także stosowane w celu usprawnienia działania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która nie działa prawidłowo, gdy do pomieszczenia nie napływa czyste powietrze.

Jak działają wentylatory nawiewne?

Odpowiednio dobrany wentylator nawiewny tłoczy czyste powietrze do wnętrza budynku, pozwalając uniknąć m.in. ryzyka zaczadzenia, a także nadmiernej kumulacji w powietrzu różnych zanieczyszczeń. Dzięki zasilaniu energią elektryczną może pracować cały czas lub działać jedynie wówczas, gdy zachodzi taka konieczność. Rozwiązanie to stosowane jest w przypadku różnego typu budynków, na co pozwala sposób montażu wentylatora nawiewnego – można zamontować go np. w otworze okiennym lub innym otworze w ścianie, a także kanale wentylacyjnym, zyskując stały dostęp do świeżego powietrza.

Gdzie znajdują zastosowanie wentylatory nawiewne?

Wentylatory nawiewne są powszechnie stosowane m.in. w obiektach przemysłowych, a także budynkach gospodarskich. W zależności od wielkości i wydajności mogą być także stosowane w obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych. Zawsze służą w celu tłoczenia do pomieszczenia świeżego powietrza lub usprawnienia jego przepływu pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami np. halami produkcyjnymi.