Przez pokoje hotelowe przewija się tysiące gości. Każdy z nich może być nosicielem wirusów czy bakterii, które stanowią zagrożenie dla zdrowia kolejnych osób. Korzystając z wynajętego pokoju, nosiciel rozsiewa niebezpieczny patogen najczęściej wtedy, gdy kicha, kaszle albo mówi. Cząstki wirusów lub bakterie są wyrzucane z drobinkami jego śliny i osiadają na znajdujących się w pokoju powierzchniach. Wirusy mogą przetrwać na powierzchniach przedmiotów użytkowych i mebli nawet do 7 dni.
Najczęstszą drogą transmisji drobnoustrojów jest kontakt dłoni ze skażoną powierzchnią, którą następnie dotykane są usta, nos, oczy czy uszy. W przypadku przebywania w hotelowych wnętrzach sama dbałość o higienę rąk może okazać się niewystarczająca. Aby goście hotelowi mieli zapewnione higieniczne i zdrowe warunki, należy regularnie dezynfekować wszystkie wnętrza.
Dlaczego ozonowanie jest najskuteczniejszą metodą dezynfekcji wnętrz?
Ozonowanie to obecnie najskuteczniejsza metoda dezynfekcji wnętrz. Polega ono na wstawieniu do pomieszczenia ozonatora, czyli urządzenia wytwarzającego ozon. Po jego włączeniu na skutek wyładowań koronowych, do których dochodzi w jego wnętrzu, znajdujący się w powietrzu tlen jest rozrywany na pojedyncze atomy, które uchodząc z obszaru wyładowań, natychmiast łączą się z dwuatomowymi cząsteczkami tlenu, tworząc tritlen, czyli trójatomowe cząsteczki ozonu.
Ozon to gaz o właściwościach biobójczych. Wykazuje silne działanie utleniające, dzięki czemu szybko i skutecznie rozprawia się z niebezpiecznymi dla ludzkich organizmów patogenami takimi jak: bakterie, wirusy, grzyby, pleśń czy roztocza. Sposób jego działania polega na uszkadzaniu płaszczów białkowych pojedynczych wirionów (tzw. kapsydów) albo ścian komórkowych bakterii, dzięki czemu wnika do ich wnętrza i skutecznie je unicestwia. Poza zabijaniem niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia drobnoustrojów i mikroorganizmów ozonatory doskonale wpływają na świeżość powietrza, usuwając z niego wszystkie nieprzyjemne zapachy.
Zalety stosowania ozonatorów w hotelach
Chcąc zagwarantować gościom hotelowym bezpieczne i higieniczne warunki, warto zdecydować się na zakup ozonatora. Do największych zalet stosowania tego urządzenia można zaliczyć:
• skuteczną i szybką dezynfekcję wnętrz bez konieczności stosowania agresywnych i nieekologicznych środków chemicznych,
• dokładność dezynfekcji, gdyż dzięki swojej lotnej formie ozon dociera nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków,
• usuwanie patogenów z tkanin (np. dywanów, pościeli czy obić tapicerskich) – ozon wnika głęboko w ich strukturę, usuwając z nich wszelkie bakterie, wirusy i grzyby,
• likwidacja alergenów, dzięki czemu alergicy mogą swobodnie oddychać,
• usuwanie nieprzyjemnych i uciążliwych zapachów (np. zapach dymu papierosowego).
Regularnie przeprowadzane ozonowanie w pokojach oraz wszystkich wnętrzach hotelowych gwarantuje gościom optymalne warunki zdrowotne. Alergicy nie będą dzięki temu narażeni na działanie alergenów, a więc będą mogli swobodnie oddychać i cieszyć się z pobytu, a wszystkie wnętrza będą pachnieć świeżością.
Jaki ozonator do hotelu wybrać?
Wybierając odpowiedni ozonator do hotelu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wydajność. Parametr ten jest podawany przez producentów w mg/h, czyli informuje o tym, ile ozonu wytwarza urządzenie w ciągu jednej godziny pracy. Wydajność ozonatora powinna być jak najlepiej dopasowana do wielkości i kubatury pomieszczeń, które będą z jego pomocą dezynfekowane. Warto również wziąć pod uwagę wydajność wentylatora, gdyż to właśnie on odpowiada za optymalne rozprowadzenie ozonu we wnętrzach, zapewniając efektywną cyrkulację powietrza podczas zabiegu ozonowania.