Ozon to alotropowa odmiana tlenu, która składa się z trójatomowych cząsteczek. Powstaje w wyniku rozpadu cząsteczek dwuatomowego tlenu. Pojedyncze atomy tlenu szybko dołączają się do cząsteczek dwuatomowego tlenu stale krążącego w powietrzu, tworząc trójatomową cząsteczkę ozonu. Ozon w warunkach naturalnych powstaje na skutek wyładowań elektrycznych. To właśnie wysokie stężenie ozonu sprawia, że powietrze po burzy ma charakterystyczny zapach. Posiada silne właściwości aseptyczne, gdyż skutecznie i szybko niszczy bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie, roztocza oraz wszelkie alergeny. Usuwa nawet nieprzyjemne i uciążliwe zapachy.
W jaki sposób ozon niszczy bakterie, wirusy i grzyby?
Ozon wykazuje silne działanie utleniające. Jeżeli jego stężenie w powietrzu jest odpowiednio wysokie, staje się trujący dla wszystkich organizmów żywych oddychających tlenem. To właśnie dlatego zabieg ozonowania może być przeprowadzany tylko w pomieszczeniach, w których nie przebywają ludzie ani zwierzęta. Na szczęście jest nietrwały, więc dość szybko rozpada się z powrotem do postaci tlenu. Dzięki tej jego właściwości można go z powodzeniem i bez ryzyka dla zdrowia stosować do dezynfekcji wnętrz.
Ozon niszczy otoczkę lipidową wirusów, docierając do ich wnętrza, gdzie znajduje się kwas nukleinowy. Uniemożliwia dzielenie się pojedynczych nici RNA na dwie części, dzięki czemu wirusy stają się nieszkodliwe i niezdolne do dalszej replikacji. W przypadku bakterii jego działanie polega na trwałym uszkodzeniu ścianek komórkowych tych drobnoustrojów przez utlenienie, co skutkuje ich zniszczeniem.
Dlaczego ozonowanie to skuteczna metoda dezynfekcji wnętrz?
Ozonowanie jest obecnie uznawane za jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji zarówno wody, jak i powietrza. Aby przeprowadzić zabieg ozonowania, należy umieścić w wybranym pomieszczeniu ozonator, czyli urządzenie generujące ozon, szczelnie zamknąć wszystkie okna, włączyć go i wyjść, zamykając za sobą drzwi. Wysokie stężenie ozonu w powietrzu jest niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia, dlatego zabieg może być przeprowadzany tylko w pomieszczeniach, w których nie przebywają ludzie ani zwierzęta.
Po zakończeniu ozonowania pomieszczenie jest sterylne. Bakterie, wirusy, grzyby i roztocza są zabite, dzięki czemu możesz cieszyć się czystym i świeżym powietrzem oraz wolnymi od niebezpiecznych drobnoustrojów powierzchniami wszystkich mebli i przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu.
Dzięki swojej lotnej formie ozon dociera nawet do najtrudniej dostępnych zakamarków, których nie sposób zdezynfekować, stosując tradycyjne środki chemiczne. Ozonatory wytwarzające ozon zapewniają więc pełne pokrycie, usuwając niebezpieczne drobnoustroje ze wszystkich miejsc. W czasie zabiegu unicestwiane są zarówno formy wegetatywne, jak i przetrwalnikowe szkodliwych drobnoustrojów. To prawdziwa rewelacja i innowacja w zakresie niszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych.