Podtrzymywanie pojazdów ratowniczo-gaśniczych w stanie gotowości wymaga zastosowania specjalistycznych odciągów spalin w garażach jednostek straży pożarnej. Pozwalają one odprowadzić spaliny emitowane przez pojazdy bezpośrednio z rur wydechowych poza obręb budynku. Jakie wyciągi spalin sprawdzą się w jednostkach straży pożarnej?
Jak działają odciągi spalin?
Odciągi spalin samochodowych to urządzenia zaprojektowane w taki sposób, by wyłapywały spaliny bezpośrednio w miejscu ich emisji. Pozwala na to ich budowa – ssawka zamontowana jest na elastycznej rurze, umożliwiającej doprowadzenie przewodu do dowolnego miejsca w garażu. Dzięki temu odciągi spalin mogą zostać podłączone są do rur wydechowych pojazdów posiadających wydech z boku lub z tyłu. Wygodę posługiwania się wyciągami spalin dodatkowo zwiększa system montażu na szynach podwieszonych pod stropem pomieszczenia.
Urządzenia odsysające spaliny zbudowane są ze wspomnianej wyżej elastycznej rury, zaopatrzonej w ssawkę oraz elektromagnes na końcu, a także z wentylatora wyciągowego, pozwalającego na wymuszenie przepływu powietrza ze spalinami. Dzięki takiej konstrukcji odciągi spalin bardzo skutecznie wyłapują spaliny emitowane przez pojazdy i zapobiegają ich mieszaniu się z powietrzem w pomieszczeniu.
Jakie odsysacze spalin stosowane są w jednostkach straży pożarnej?
Odciągi spalin dla straży pożarnej cechują się wysoką wydajnością. Posiadają elektromagnetyczne mocowanie, umożliwiające łatwe i szybkie umieszczenie ssawki w pożądanej pozycji. Wyciągi spalin dla straży pożarnej zaopatrzone są także w system automatycznego wypięcia ssawki. Pozwala to na szybki wyjazd z garażu, co jest niezwykle ważne w przypadku pojazdów wszelkich służb ratowniczych.
Odciągi spalin dla straży pożarnej wyróżniają się obecnością elektromagnetycznego mocowania i systemu automatycznego wypięcia ssawki. Są przy tym wydajne oraz – dzięki zastosowaniu elastycznych przewodów i szyn – również bardzo funkcjonalne.