Bezpieczeństwo pracy w różnego rodzaju warsztatach, fabrykach i zakładach przemysłowych zależy od zastosowania wysokiej jakości, skutecznych urządzeń odprowadzających zanieczyszczenia. Odciągi miejscowe pozwalają wyłapać szkodliwe pyły oraz gazy bezpośrednio w miejscu ich emisji. Wyjaśniamy, jak działają te urządzenia, jakie są ich rodzaje i gdzie znajdują zastosowanie.
Do czego służą odciągi miejscowe?
Odciągi miejscowe to urządzenia służące do wyłapywania i odprowadzania zanieczyszczeń. Umożliwiają one wychwycenie pyłów i gazów emitowanych podczas różnego rodzaju prac, związanych z obróbką metalu, szlifowaniem, spawaniem czy malowaniem natryskowym. Odciągi miejscowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się szkodliwych substancji po pomieszczeniu, ponieważ wyłapują je bezpośrednio w miejscu ich emisji. Dlatego też stanowią niezbędne wyposażenie wszystkich zakładów pracy, w których pracownicy mogliby być narażeni na wdychanie zagrażających zdrowiu zanieczyszczeń.
Odciągi stanowiskowe składają się z kilku elementów. Najważniejszym z nich jest urządzenie do chwytania zanieczyszczeń. Powietrze wraz z pyłami i gazami przetłaczane jest następnie przez sieć przewodów, dzięki zastosowaniu odpowiedniego wentylatora. Ważnym elementem jest także urządzenie oczyszczające powietrze przed jego odprowadzeniem na zewnątrz.
Rodzaje odciągów miejscowych i ich zastosowanie
Urządzenia odciągające zanieczyszczenia ze stanowisk roboczych podzielić można ze względu na to, w jaki sposób wyłapują emitowane pyły i gazy. Wyróżnić można:
• ramiona ssące,
• okapy,
• obudowy,
• odciągi brzegowe.
Ramiona ssące stanowią uniwersalne rozwiązanie. Dzięki elastycznej, przegubowej lub teleskopowej konstrukcji pozwalają na skuteczne wyłapywanie zanieczyszczeń bezpośrednio w miejscu ich emisji. Ponieważ są mobilne, zakres ich zastosowania jest bardzo szeroki. Okapy oraz obudowy stosowane są na stałych stanowiskach pracy, dedykowanych do wykonywania takich czynności jak szlifowanie, spawanie czy malowanie natryskowe. Umożliwiają wychwytywanie pyłów i gazów z większej przestrzeni. Odciągi brzegowe odprowadzają natomiast cząsteczki zanieczyszczeń zbierające się na jakiejś powierzchni.
Odciągi miejscowe to skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa pracy. Urządzenia te stanowią niezbędne wyposażenie wielu warsztatów i fabryk. Wybierając odciągi stanowiskowe, należy kierować się specyfiką pracy i rodzajem emitowanych podczas niej zanieczyszczeń.