Wentylacja bywa mylona z klimatyzacją, mimo iż są to instalacje pełniące odmienne funkcje. Oba systemy są równie istotnymi elementami nowoczesnego budownictwa i faktycznie posiadają pewne cechy wspólne, za sprawą których bywają mylone. Istnieje jednak wiele różnic pomiędzy nimi. Wyjaśniamy, czym jest wentylacja, czym jest klimatyzacja, a także jakie są między nimi podobieństwa oraz różnice.
Czym jest wentylacja?
Wentylacja jest procesem polegającym na usuwaniu z budynków zanieczyszczonego powietrza i dostarczaniu świeżego. Innymi słowy wentylatory i systemy wentylacji pozwalają wymienić powietrze w zamkniętych przestrzeniach, zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i przemysłowych czy usługowych.
Zadaniem wentylacji jest przede wszystkim usuwanie zanieczyszczeń, wydychanego przez ludzi dwutlenku węgla, nieprzyjemnych zapachów, a także nadmiaru wilgoci. Zapewnia ona komfort mieszkania czy też przebywania we wnętrzach. Zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.
Ze względu na zasadę działania wentylację podzielić można na:
• grawitacyjną – działającą dzięki różnicy ciśnień w pomieszczeniu i na zewnątrz,
• mechaniczną – wymuszającą przepływ powietrza za sprawą mechanicznych urządzeń czyli wentylatorów.
Na czym polega klimatyzacja?
Klimatyzacja to instalacja mająca na celu zapewnienie odpowiednich warunków termicznych w pomieszczeniach. Klimatyzatory nie przeprowadzają wymiany powietrza. W tym przypadku bowiem cyrkulacja odbywa się w obrębie jednego pomieszczenia czy też obiektu. Ich zadaniem jest jedynie schładzanie lub ogrzewanie powietrza.
Podobieństwa i różnice pomiędzy wentylacją a klimatyzacją
Wentylacja i klimatyzacja posiadają jedną cechę wspólną – ich zadaniem jest stworzenie odpowiedniej atmosfery wewnątrz budynku. Każda z instalacji odpowiedzialna jest jednak za inny aspekt tego procesu. I to jest właśnie podstawowa różnica pomiędzy nimi. Wentylacja wymienia powietrze pomiędzy wnętrzem obiektu a otoczeniem, klimatyzacja zaś, działając w obiegu zamkniętym, schładza je lub ogrzewa.
Zarówno wentylacja, jak i klimatyzacja mają za zadanie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach. Ich działanie uzupełnia się – nie można ich natomiast stosować zamiennie. W nowoczesnym budownictwie obydwa systemy bywają zintegrowane. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskanie optymalnej jakości powietrza.