BlogWentylatory wysokotemperaturowe

Wentylatory dachowe muszą radzić sobie z wywiewaniem z wnętrza budynku powietrza o różnej charakterystyce.

Przy działalności przemysłowej w powietrzu znajdują się rozmaite substancje. Może to być duża ilość drobnego pyłu, różnego rodzaju zanieczyszczenia chemiczne, w tym nawet dość agresywne substancje, które mogą przyspieszać korozję metalu.

W wielu przypadkach wentylacja musi sobie radzić z powietrzem o bardzo dużej wilgotności. Zdarza się także, że stosowane w zakładzie przemysłowym procesy sprawiają, że opuszczające budynek powietrze ma bardzo wysoką temperaturę. Tego rodzaju sytuacja ma miejsce np. w instalacjach, które pracują w systemach oddymiających. Do obsługi powietrza, które jest bardzo ciepłe, są dedykowane specjalne serie wentylatorów wysokotemperaturowych. Zobaczmy, czym się charakteryzują tego typu urządzenia i gdzie mogą być montowane.

Wentylatory wysokotemperaturowe do pracy ciągłej

Wentylatory wysokotemperaturowe służą do wyprowadzania na zewnątrz budynku powietrza o znacznie podniesionej temperaturze. Dostępne są zarówno modele przeznaczone do pracy ciągłej, jak i urządzenia przystosowane do działania w razie konieczności. W pierwszej grupie znajdują się wentylatory stosowane tam, gdzie mamy do czynienia z mocno podgrzanym powietrzem: w różnych instalacjach przemysłowych wentylujących np. hale wyposażone w piece lub stanowiska ze sprzętem emitującym bardzo rozgrzane spaliny.

Wentylatory wysokotemperaturowe muszą sprawdzać się w pracy ciągłej, a ich poszczególne elementy powinny być odporne na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Dotyczy to wszystkich elementów, w tym silników, łożysk, łopat wentylatora oraz całej obudowy.

 

Wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające

Wentylatory wysokotemperaturowe oddymiające to urządzenia, które są używane w razie pojawienia się pożaru i zadymienia. Wentylatory tego typu są elementem przeciwpożarowej instalacji oddymiającej. Uruchamia je automatyka systemu przeciwpożarowego w sytuacji, w której czujniki wykryją silne zadymienie. Sprzęt tego rodzaju musi charakteryzować się nie tylko dobrą wytrzymałością na temperaturę, ale również wysoką niezawodnością, ponieważ w wielu sytuacjach od jego działania może zależeć życie wielu osób. Ze względu na to, sprzęt tego rodzaju musi odpowiadać specyfikacji określonej w odpowiednich normach, m.in. PN- PN-EN 12101-3 dotyczącej systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła oraz PN-EN 13501-4 dotyczącej klasyfikacji ogniowej wyrobów budowlanych i elementów budynków.