Blogwentylator Klimawent

Wentylatory przeciwwybuchowe to specjalistyczny typ wentylatorów. Znajdują one zastosowanie w pomieszczeniach, których ze względu na emisję łatwopalnych gazów, pyłów i par może dojść do wybuchu. Rolą wentylatorów przeciwwybuchowych jest przede wszystkim wentylowanie pomieszczeń, jednak ze względu na szczególne przeznaczenie, cechują się one budową, która uwzględnia odpowiednie zabezpieczenia np. przed iskrzeniem. Dowiedz się więcej.

Co warto wiedzieć na temat wentylatorów przeciwwybuchowych?

Wentylatory przeciwwybuchowe pozwalają na skuteczne wentylowanie zakładów produkcyjnych, a także innych obiektów, których powstają szkodliwe gazy, pyły i inne związki, których zapłon może doprowadzić do wybuchu. Ten rodzaj wentylatorów znajduje zastosowanie np. w zakładach przemysłowych, magazynach chemicznych, magazynach smarów i olejów, laboratoriach, kopalniach oraz pomieszczeniach, w których składowane są butle z gazem.

Działanie wentylatora przeciwwybuchowego niewiele różni się od działania zwykłego wentylatora. Znacznie różni się on jednak pod względem budowy oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych, dzięki którym podczas jego pracy nie dochodzi do iskrzenia. To jedna z najważniejszych cech wentylatorów przeciwwybuchowych, bo w przypadku pomieszczeń, w których występuje zagrożenie wybuchem, muszą być stosowane materiały, które chronią przed ich zapłonem. Co więcej, wentylatory przeciwwybuchowe produkowane są z zastosowaniem trwałych i odpornych na działanie podwyższonej temperatury i innych czynników niszczących materiałów. Nie są jednak odporne na bezpośrednie działanie wysokich temperatur oraz szkodliwych substancji chemicznych.

Rodzaje wentylatorów przeciwwybuchowych

Wśród wentylatorów przeciwwybuchowych możemy wyróżnić wentylatory osiowe i wentylatory promieniowe – te same typy wentylatorów stosowane są w celu wentylowania pomieszczeń, w których nie występuje zagrożenie wybuchem. Ze względu na mechanizm działania wyróżniamy wentylatory przeciwwybuchowe do wentylacji ogólnej np. wentylatory sufitowe, a także wentylatory do wentylacji miejscowej, czyli wentylatory stanowiskowe. Wybór odpowiedniego wentylatora przeciwwybuchowego warto skonsultować ze specjalistą, który doradzi wybór najlepszego z dostępnych rozwiązań, a także pomoże dobrać urządzenie, które będzie idealnie dopasowane do rodzaju pomieszczenia, w którym ma ono dbać o czystość powietrza i chronić przed wybuchem.