Blogozonator

Skuteczna dezynfekcja powietrza w pomieszczeniach pozwala uniknąć kontaktu z wieloma czynnikami chorobotwórczymi. Pozbywając się wirusów, bakterii oraz grzybów z lokali mieszkalnych oraz usługowych, można zminimalizować ryzyko zachorowania osób w nich przebywających. Aby oczyścić wnętrze z drobnoustrojów, nie wystarczy jego regularne wietrzenie. Wskazana jest okresowa dezynfekcja za pomocą specjalistycznego urządzenia, takiego jak ozonator. Wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działa generator ozonu i w jakim celu może być wykorzystywany.

W jaki sposób ozonator generuje ozon?

Zasada działania ozonatora opiera się na zjawisku, które można zaobserwować w naturze. Każdy z nas pamięta zapewne specyficzny zapach powietrza po letniej burzy. To właśnie unoszący się ozon jest za niego odpowiedzialny. Ozon powstaje podczas wyładowań atmosferycznych. Podobne zjawisko wykorzystywane jest w generatorze ozonu. Ozonator rozbija cząsteczki tlenu O2, a następnie łączy je w cząsteczki ozonu O3. Następnie, dzięki zastosowaniu wentylatora, cząsteczki ozonu rozpraszane są po pomieszczeniu.

Czy dezynfekcja za pomocą ozonatora jest skuteczna?

Dezynfekcja za pomocą ozonatora to skuteczny sposób na pozbycie się wirusów, bakterii i grzybów. Ozon wykazuje bowiem silne właściwości dezynfekujące. W dużych stężeniach jest on toksyczny, dlatego też podczas pracy urządzenia w pomieszczeniu nie powinni znajdować się ludzie ani zwierzęta. Ozon jest przy tym gazem nietrwałym, co sprawia, że po upływie określonego czasu jego stężenie spada do bezpiecznej wysokości. Warto podkreślić, że pierwiastek ten nie akumuluje się w pomieszczeniach ani na powierzchni przedmiotów. Dlatego właśnie ozonowanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia – w przeciwieństwie do dezynfekcji za pomocą środków chemicznych. Oprócz tego powietrze po zastosowaniu generatora ozonu jest nie tylko oczyszczone z drobnoustrojów, ale także odświeżone.

Zastosowanie generatora ozonu

Ozonatory stosowane są do oczyszczania powietrza w domach i mieszkaniach. Coraz powszechniej wykorzystywane są w hotelach, pensjonatach oraz restauracjach. Pozwalają szybko i skutecznie zdezynfekować powietrze w lokalach gastronomicznych i usługowych. Generatory ozonu, jako urządzenia bezpieczne, stosowane są w placówkach edukacyjnych. Sprawdzają się także podczas dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych.

Ozonator pozwala zamienić obecne w powietrzu cząsteczki tlenu w cząsteczki ozonu, wykazujące silne właściwości dezynfekujące. Dzięki temu możliwe jest szybkie i skuteczne oczyszczenie pomieszczeń, bez konieczności stosowania środków chemicznych.