Info od eksperta

Projektowanie

Kolejną zrealizowaną inwestycją, było zaprojektowanie i wykonanie systemu odciągów spalin w nowo wybudowanej Jednostce Straży Pożarnej w Wieliczce.

Rys. 1 Fragment projektu z nowej strażnicy w Wieliczce wraz z odsysaczami.

Firma, która wygrała przetarg na wybudowanie obiektu, zgłosiła się do KLIMAWENTU z prośbą o zaprojektowanie i wykonanie w nim systemu odciągu spalin. Przy projektowaniu systemu odciągu spalin musieliśmy uwzględnić wytyczne, które otrzymaliśmy zarówno od inwestora jak  i użytkownika, czyli Straży Pożarnej.

Zgodnie z zapotrzebowaniem w garażu jednostki na dwunastu stanowiskach działa kanałowy system odsysania spalin. Każde stanowisko wyposażyliśmy w kanał samouszczelniający KOS-L o długości 5 mb. Na wszystkich stanowiskach dla samochodów ciężarowych po kanale KOS-L będzie się poruszał jeden przejezdny odsysacz spalin SSAK-L ze ssawką elektromagnetyczną. System ten współpracuje z dolnymi układami wydechowymi.

kosZdj. 1 Odciągi spalin KOS-L-SSAK

Odsysacze na kanale KOS-L

Z kolei stanowiska odciągu spalin dzielą się na cztery grupy. W skład każdej z nich wchodzą trzy kanały samouszczelniające z odsysaczami spalin SSAK-L. Kanały są podłączone do jednego wentylatora dachowego WPA-10-D-3-N + KL-250-WPA, który znajduje się na dachu garażu, na cokole i podstawie dachowej.

Automatyczny wyczep ssawek znajduje się w okolicach bramy garażowej. Z kolei włączanie i wyłączanie wentylatora wyciągowego jest automatyczne – z punktu sterowania, lub ręcznie – za pomocą zespołu elektrycznego ZE-SSAK.

W garażu zamontowaliśmy również bębnowy wyciąg spalin, a mianowicie ALAN-U/C-12-N. Długość przewodu elastycznego to 12 mb, a średnica 150 mm. Wyciąg kończy okrągła ssawka SZGO-150 do wyczepu ręcznego.

Zdj. 2 Odsysacz bębnowy ALAN-U/C-12-N.

Odsysacz współpracuje z wentylatorem dachowym typu WPA-8-D-3-N + KL-200-WPA, który znajduje się na dachu garażu, na cokole i podstawie dachowej. Włączanie i wyłączanie wentylatora z jednego miejsca umożliwi naścienny wyłącznik silnikowy. Z uwagi na konieczność ograniczenia poziomu hałasu wewnątrz pomieszczenia, instalacje wyrzutu spalin wyposażono w kanałowe tłumiki hałasu po stronie ssawnej i tłocznej wentylatorów.

 

 

Wentylatory dachowe WPA-D-N.Zdj. 3 Wentylatory dachowe WPA-D-N.

 

Łukasz Waligórski

Projektant