Blogsamochód

Ozon jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekujących. Ten gaz o niebieskim zabarwieniu składa się z trójatomowych cząsteczek tlenu i ma właściwości biobójcze. W warunkach naturalnych powstaje w momencie wyładowań elektrycznych. To właśnie z tego powodu powietrze po burzy ma specyficzny zapach, jest bowiem nasycone ozonem. Gaz ten wykazuje o wiele silniejsze działanie dezynfekujące od popularnego chloru, dlatego wykorzystuje się go do skutecznej dezynfekcji zamkniętych pomieszczeń i wody. Generatory ozonu, czyli ozonatory to urządzenia, które służą do przeprowadzania zabiegów dezynfekcji z użyciem ozonu.

Dlaczego warto ozonować wnętrze samochodu?

Wnętrze samochodu (tak samo jak każde inne pomieszczenie, w którym przebywają ludzie) jest siedliskiem niebezpiecznych dla ludzkiego organizmu mikroorganizmów i drobnoustrojów. Szczególnie szkodliwe są wirusy, bakterie, roztocza, strzępki i zarodniki grzybów oraz pleśni. Przebywając w pomieszczeniach, w których unoszą się one w powietrzu, a następnie osiadają na powierzchniach użytkowych, możesz zarazić się wieloma chorobami zakaźnymi.

Alergicy, osoby starsze, małe dzieci oraz ludzie cierpiący na przewlekłe choroby dróg oddechowych powinni szczególnie dbać o to, aby oddychać czystym i świeżym powietrzem. W ich wypadku ciągły kontakt z unoszącymi się we wdychanym powietrzu patogenami osłabia działanie układu odpornościowego lub wywołuje albo zaostrza objawy choroby czy alergii. Ozonowanie wnętrz samochodu jest więc nie mniej istotne od ozonowania wnętrz domu.

Czym się kierować, wybierając ozonator do samochodu?

Wybierając odpowiedni ozonator do samochodu, powinieneś zwracać uwagę na kilka istotnych parametrów tego urządzenia. Najważniejsza jest jego wydajność, gdyż od stężenia ozonu w powietrzu zależy skuteczność dezynfekcji. Ozon dość szybko rozkłada się w powietrzu, dlatego ozonator musi produkować go na tyle dużo, aby mógł osiągnąć odpowiednie stężenie. Kabina pasażerska w samochodach osobowych nie jest duża, dlatego wydajność urządzenia nie musi być najwyższa, nie może ono jednak produkować mniej ozonu niż 5g/h. Im większa jest jego wydajność, tym krócej będzie trwał zabieg dezynfekcji.

Zwróć również uwagę na to, jaka jest wydajność wentylatora znajdującego się w ozonatorze. Co prawda nie wpływa on na tempo generowania ozonu, ale jest odpowiedzialny za rozprowadzanie go po wnętrzu Twojego auta. Pamiętaj, że podczas ozonowania w kabinie pasażerskiej nie można przebywać. Zakaz ten dotyczy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Ozon to gaz biobójczy, dlatego oddychanie powietrzem nasyconym tym gazem jest niebezpieczne.