Info od eksperta

Miałem przyjemność zaprojektować dla firmy Klimawent S.A. rodzinę urządzeń filtrowentylacyjnych (odpylaczy mokrych) o nazwie WET-ALU/Ex. Urządzenia te są niezastąpione przy usuwaniu pyłów o charakterze suchym, wilgotnym, lepkim oraz do usuwania pyłów o charakterze wybuchowym, a w szczególności pyłów powstających przy szlifowaniu aluminium. Pierwszy egzemplarz urządzenia o nazwie WET-6000-ALU/Ex trafił do klienta i jest wykorzystywany do oczyszczania powietrza na stanowiskach mieszania substancji w czasie produkcji środków ochrony roślin.

Rys. 1 Urządzenie WET-ALU/Ex

Urządzenie wykonane jest z elementów z blachy stalowej giętej przygotowanej mechanicznie na maszynach CNC. Na obudowę użyto blachy o grubości od 2 do 5 mm. Dla zapewnienia szczelności cała konstrukcja jest spawana spoiną ciągłą. Medium filtrującym w urządzeniu jest woda, która na przewale wodnym wyłapuje zanieczyszczenia z przetłaczanego powietrza. Z tego też powodu urządzenie należy instalować wewnątrz pomieszczenia lub zabezpieczyć przed wpływem ujemnych temperatur. Odpowiedni poziom wody utrzymywany jest za pomocą czujników wysokości lustra wody. W celu zabezpieczenia konstrukcji przed działaniem wody, zostało ono pomalowane od wewnątrz specjalną farbą antykorozyjną. Konstrukcja urządzenia pozwala na stosowanie do pracy ciągłej.

Zastosowanie urządzenia z rodziny WET-ALU/Ex w znacznym stopniu podnosi poziom bezpieczeństwa procesów technologicznych i wentylacji .

Adam Korpacki
Konstruktor