BlogSpaliny

Specjaliści w warsztatach samochodowych często uruchamiają silniki naprawianych pojazdów. Jest to konieczne nie tylko przy zwykłej diagnostyce, ale również do przeprowadzania różnego rodzaju prób, testów i regulacji.

Każde uruchomienie pojazdu wiąże się z emisją spalin, które stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników warsztatu, zwłaszcza jeśli pozostaje on pomieszczeniem zamkniętym. Dlatego właśnie w warsztatach korzysta się z odsysaczy spalin, które usuwają spaliny bezpośrednio z rury wydechowej pojazdu. Jednym z typów odsysaczy spalin są właśnie szynowe systemy ssące. Co warto o nich wiedzieć?

Budowa odsysacza spalin

Mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu, odsysacze spalin składają się z długiej rury podłączanej do końcówki układu wydechowego samochodu i wentylatora, którego zadaniem jest odsysanie spalin z miejsca roboczego. Odsysacz może być po prosu przyczepiony do ściennego wspornika, lub mieć formę przestawnego urządzenia osadzonego na ramie. W wielu warsztatach samochodowych korzysta się jednak z odciągów szynowych. Ich działanie oparte jest na odsysaniu spalin za pomocą wózka, który porusza się po szynie (np. wzdłuż kanału rewizyjnego lub poprzecznie do stanowisk naprawczych). Odpowiednio długa szyna umożliwia korzystanie praktycznie z całej długości odsysacza. Oferowany przez nas model szynowy jest dodatkowo wyposażony w balanser, który zwija nadmiar rury, by nie przeszkadzała ona podczas wykonywania naprawy.

Dobór odsysacza

W naszej ofercie znajdują się wiele wersji odsysaczy – z różnymi długościami i średnicami przewodów, różnymi wentylatorami, czy różnymi rodzajami ssawek. Wybór odsysacza spalin powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami danego warsztatu. W małych warsztatach zgodnie z prawem odsysacze nie są obowiązkowe, jednak ich właściciele często decydują się na montaż – znacząco podnoszą one komfort pracy mechaników. Ciekawostką jest fakt, że istnieją specjalne odsysacze dostosowane do potrzeb warsztatów Straży Pożarnych czy Jednostek Wojskowych. Tego typu odsysacz ma np. funkcję umożliwiającą natychmiastowe i samoczynne wypięcie się  ssawy odsysacza w przypadku nagłej konieczności wyjazdu wozu strażackiego na akcję.