Blogspawacz

Przy wykonywaniu prac spawalniczych należy przestrzegać wymagań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Stanowisko spawalnicze narażone jest na działanie wielu czynników, które mogą być szkodliwe dla zdrowia zarówno samego spawacza, jak i osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Jakie wymagania BHP muszą być spełnione?

Bezpieczna praca na stanowisku spawalniczym

Stanowisko spawalnicze powinno być odpowiednio oddzielone od osób postronnych, aby nie wyeliminować ewentualne zagrożenia (np. szkodliwy wpływ na wzrok). Niezbędna jest stosowna ochrona otoczenia przed działaniem łuku elektrycznego czy płomienia. Jeśli prace realizowane są na otwartej przestrzeni, należy zadbać o zabezpieczenie miejsca na wypadek opadów atmosferycznych. W pomieszczeniach zamkniętych stanowiska spawalnicze mogą być zlokalizowane wyłącznie w budynkach o konstrukcji niepalnej i we wnętrzach spełniających wymogi określone w przepisach. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Drzwi i okna muszą otwierać się na zewnątrz, a kolor ścian powinien być szary (zmniejsza odbijanie światła).

Oprócz tego każdy spawacz musi zadbać o odpowiednią odzież ochronną (trudnopalną), rękawice spawalnicze, okulary spawalnicze, a także pełne buty z antypoślizgową podeszwą.

Stanowiska spawalnicze odciągowo-filtracyjne

Stanowisko spawalnicze oprócz stołu wyposażonego w ruszt roboczy, musi posiadać także wyciąg spawalniczy, który na bieżąco będzie eliminować zanieczyszczenia podczas pracy. Wygodnym rozwiązaniem jest stół spawalniczy z odciągiem, który posiada regulowane nóżki ze stopkami poziomującymi, a także stacjonarne stanowiska z komorami zsypowymi, które pozwalają na sprawne usuwanie opiłków metali i innych odpadków.

Nasza firma zapewnia również stanowiska spawalnicze wyposażone w urządzenia odciągowo-filtracyjne. Zapewniają bieżące oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu z pyłów powstających podczas spawania. Składają się m.in. z wentylatorów promieniowych i ssawek magnetycznych osadzonych na samonośnych ramionach odciągowych.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.