BlogKlimatyzator przemysłowy

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że systemy wentylacji i klimatyzacji w przemyśle powinni projektować i instalować doświadczeni specjaliści. W wielu branżach już sam dobór mocy urządzenia może stanowić ogromny problem.

Nie ma bowiem jednego wzoru na to, by sprawdzić, czy w danych warunkach konkretny wentylator będzie wystarczająco wydajny – samo przeliczanie mocy urządzenia na metr powierzchni nic nie da. Pod uwagę należy wziąć cały szereg czynników.

Charakterystyka obiektu przemysłowego

Przy planowaniu systemu klimatyzacji lub wentylacji, specjaliści muszą wziąć pod uwagę charakterystykę danego budynku. Muszą oni upewnić się, jak dobrze jest on zaizolowany termicznie, oraz jak bardzo działa na niego promieniowanie słoneczne (ilość i wielkość przeszkleń, możliwość ich zaciemnienia itp.). Wydajność ocenia się też, szacując ilość osób pracujących w danym pomieszczeniu, a także biorąc pod uwagę dodatkowe źródła ciepła – nie tylko grzejniki, ale również np. pracujące maszyny. W przypadku budynków piętrowych inaczej szacuje się wydajność klimatyzatora lub wentylatora na parterze, a jeszcze inaczej na ostatnim piętrze lub poddaszu. Zignorowanie charakterystyki budynku może skutkować tym, że przedsiębiorca zakupi za mało wydajne, zbyt wydajne urządzenie. W pierwszym przypadku nie poradzi sobie ono z utrzymaniem pożądanej temperatury, a w drugim – nadwyręży niepotrzebnie budżet klienta, a do tego często będzie się wyłączało, co może fatalnie wpłynąć na jego żywotność.

Specyfika branży

Dobierając odpowiedni wentylator lub klimatyzator dla danego klienta, fachowcy biorą też pod uwagę specyfikę danej branży. Przykładowo w przemyśle farmaceutycznym i żywnościowym bardzo istotne jest zachowanie czystości powietrza, system musi być więc wyposażony w cały szereg filtrów. Z kolei np. w hutach większość instalacji narażonych jest na pracę w bardzo wysokiej temperaturze, dlatego też tam stosuje się specjalne wentylatory wysokotemperaturowe, zdolne do ciągłej pracy nawet w 120 stopniach Celsjusza. Zastosowanie „zwykłego” klimatyzatora przemysłowego w takim miejscu mijałoby się z celem. Dlatego właśnie dobór odpowiednich urządzeń warto zlecić specjalistom. W razie pytań zachęcamy do kontaktu przez e-mail lub telefon!