Info od eksperta


Z okazji tegorocznego Dnia Kobiet w cyfrowej przestrzeni Klimawentu opublikowaliśmy artykuł o paniach zatrudnionych w naszej firmie. Teraz pora na drugi odcinek serii, przed nami bowiem męskie święto – Dzień Chłopaka. To dobra okazja, aby docenić męską energię wnoszoną w funkcjonowanie naszej firmy, reprezentującej przecież tak męską branżę.
Wszystkim Panom pracującym w naszej firmie w dniu ich święta życzymy, aby spełniały się ich marzenia. Jednocześnie dziękujemy za trud, który codziennie wkładają w to, by Klimawent dobrze prosperował, rozwijał się i budował silną pozycję na rynku rozwiązań filtrowentylacyjnych.
Poniżej prezentujemy sylwetki piętnastu Panów, którzy są od lat związani z naszą firmą i którzy zgodzili się podzielić z nami opowieściami o sobie i swoich pasjach. Kolejność publikacji jest przypadkowa.

 

Piotr Wittstock, dyrektor ds. produkcji

Pan Piotr jest w firmie dyrektorem ds. produkcji oraz głównym projektantem systemów automatyki i rozdzielnic elektrycznych. Nadzoruje też pracę zespołu elektromonterów. Prywatnie ma wiele pasji. Fascynuje się kitesurfingiem i kajakarstwem, głównie w formie kajakarstwa klasycznego (chociaż ostatnio zaczął próbować swych sił również w kajakarstwie górskim).

Poza tym lubi wędkować, zwłaszcza w morzu, jeździ na nartach i na rowerze. Interesuje się także bronią. I gdyby tego było za mało, to ruch zapewnia mu także wyżeł weimarski… Lubi wypoczywać nad wodą i w ciepłej temperaturze. Z kolei jeśli chodzi o wyprawy w góry, to są to głównie wyjazdy zimowe, na narty. Nie lubi zwiedzać, za to lubi wygrzewać się w ciepłym słońcu.

 

Adam Korpacki, kierownik Działu Prefabrykacji, konstruktor

Pan Adam jest absolwentem Politechniki Gdańskiej. W firmie pracuje na stanowisku kierownika Działu Produkcji. Na co dzień nadzoruje funkcjonowanie jednego z działów produkcyjnych przygotowującego półwyroby oraz wyroby oferowane przez firmę. Projektowo wspiera Dział Konstrukcji – przygotowuje drobne projekty dla klientów indywidualnych.

Jest miłośnikiem grawitacyjnego kolarstwa górskiego, ale od kiedy został tatą, zamienił freeridowe szaleństwa rowerowe na wycieczki gravelem, z dziecięcą przyczepką rowerową. Jest wielkim fanem motorowego sportu żużlowego, a spędzanie rodzinnego czasu w domu umila sobie słuchaniem muzyki filmowej.

 

Sławomir Bizewski, brygadzista-monter urządzeń wentylacyjnych

Pan Sławomir jest z Klimawentem związany od 2005 r. Swą pracę zaczynał jako monter, a obecnie pracuje na stanowisku brygadzisty-montera urządzeń wentylacyjnych w Dziale Produkcji. Do jego zadań należy monitorowanie braków magazynowych, składanie zamówień i czuwanie nad terminową realizacją zadań. Ponadto pan Sławomir ustala i nadzoruje przebieg prac produkcyjnych.

Prywatnie ma dwie pasje. Pierwszą są spacery z ukochaną żoną i psem, z kolei druga to kickboxing, który od jakiegoś czasu uprawia. Jest to niezwykle wymagająca dyscyplina sportowa, jednak przełamywanie własnych barier i fizycznych ograniczeń daje panu Sławomirowi dużą satysfakcję.

 

Michał Kulczyński, dyrektor techniczny, wiceprezes Zarządu

Pan Michał pracuje w Klimawencie od ponad 20 lat. Pracę rozpoczynał w Dziale Konstrukcyjnym jako asystent, następnie pracował
w Działach Handlowym, Marketingu i Eksportu. Na obecnym stanowisku dyrektora ds. technicznych pracuje od ponad 10 lat, a od 3 lat jest wiceprezesem Zarządu. Zakres obowiązków, które mu podlegają, jest bardzo szeroki. Są to sprawy związane z projektowaniem urządzeń, produkcją i jej zabezpieczeniem, utrzymaniem ruchu, a także technologią produkcji.
Prywatnie pan Michał jest tatą syna Filipa, z którym bardzo lubi uprawiać różne dyscypliny sportu, głównie pływanie, jazdę na rowerze
i bieganie. Dodatkowym hobby są biegi ultra, czyli biegi odbywające się w górach na dystansie dłuższym od maratońskiego. Zazwyczaj jest to około 100 km. Bieganie ultra stanowi dla niego idealne rozwiązanie dla zaspokojenia ciekawości świata, ponieważ tę pasję można łączyć z podróżami, które są następnym hobby. Poza polskimi górami pan Michał ceni podróże do Włoch, gdzie zawsze czuje się dobrze ze względu na pogodę, krajobrazy i kuchnię.
Paweł Wojtowicz, kierownik Działu Handlowego

Pan Paweł pracuje w Klimawencie od niespełna 16 lat. Obecnie sprawuje nadzór nad Działem Handlowym, jest odpowiedzialny za sprzedaż krajową. Dumą napawa go zgrany i doświadczony zespół projektantów, doradców technicznych i pracowników magazynu. Największą satysfakcję przynosi mu realizacja wyznaczonych celów.
Prywatnie jest mężem pani Magdaleny i tatą 9-letniej Julii.
W wolnym czasie zachęca córkę do wszelkich możliwych aktywności, wycieczek rowerowych, pływania na basenie, spacerów z psem. Wspólnie z rodziną lubi także stawiać czoła artystycznym wyzwaniom… na przykład maluje i tworzy komiksy. Ponadto uwielbia literaturę wojenną, kryminały oraz wszelkiego rodzaju programy i seriale dokumentalne.

 

Bogdan Duda, brygadzista-monter urządzeń wentylacyjnych

Pan Bogdan jest z Klimawentem związany od 2017 r. Wcześniej przez 35 lat pracował jako nauczyciel kowalstwa w Zespole Szkół Metalowych w Gdańsku. Jest też członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali.
Pan Bogdan ceni i uprawia wiele dziedzin sztuki. Jego największą miłością jest kowalstwo artystyczne. W życiu pana Bogdana ta pasja w naturalny sposób splotła się z malarstwem i rysunkiem – przez wiele lat uczestniczył on w kursach organizowanych przez Dom Kultury na gdańskiej Oruni, a w ramach tych warsztatów miał nawet wystawy swoich prac.

Oprócz sztuk plastycznych pan Bogdan ceni poezję, sam również pisze wiersze. Twórczą postawą stara się zarażać wnuki – wzbudzanie w nich artystycznych, kreatywnych zainteresowań sprawia mu prawdziwą radość (między innymi uczy swoje wnuczki gry na gitarze). Ponadto doskonale zna się na produkcji różnego rodzaju miodów pitnych, a także sam produkuje długo dojrzewające wędliny i wędzi ryby.

 

Marian Tomala, główny konstruktor

Pan Marian pracuje w Klimawencie od 2006 r., ale pierwsze kontakty z firmą sięgają znacznie wcześniejszego czasu. Do jego zadań należy wcielanie w życie pomysłów i wizji technologicznych oraz nadawanie im konkretnego kształtu. Największym zawodowym wyzwaniem, przed którym stanął, była praca nad Modułową Strzelnicą Taktyczną MoST. W zawodowej codzienności najbardziej ceni sobie współpracę z ludźmi, wymianę doświadczeń i pomysłów.

Prywatnie pan Marian jest osobą niezwykle ciekawą świata, zwłaszcza w jego przestrzennym, zarówno technicznym, jak i artystycznym wymiarze. Maluje, tworzy szkice i rysunki, ale też potrafi robić na drutach. Najbliższy jego sercu jest geniusz Leonarda da Vinci, a z dziedziny muzyki bardzo ceni twórczość Tadeusza Nalepy.

 

Jacek Przybylski, kierownik Działu Produkcji

Pan Jacek jest pracownikiem Klimawentu od listopada 1998 r. Pracę zaczynał na stanowisku technologa, a obecnie kieruje Działem Produkcji.

Prywatnie jest człowiekiem o wielu pasjach i trudno mu jednoznacznie wskazać tę najważniejszą. Od zawsze kocha góry. Uwielbia wędrówki z plecakiem od schroniska do schroniska. W Tatrach wielokrotnie zdobywał prawie wszystkie szczyty (poza jego zasięgiem pozostała jedynie Orla Perć). Miłość do gór przekazał swoim dzieciom – synowi Jakubowi i córce Ewie, a teraz usiłuje zaszczepić ją ukochanym wnuczkom.

Kolejną pasją pana Jacka jest ogród. Uwielbia pracę przy pielęgnacji drzew, krzewów, winorośli i kwiatów, ale oczkiem w głowie pozostaje trawnik. W ogrodzie przy dużym stole często gości rodzinę i przyjaciół, którym sporo gotuje. Jego specjalnością są pierogi, knedle i jagnięcina. Z owoców zebranych w ogrodzie przyrządza dżemy i musy, którymi obdarowuje wnuczki. Z kolei dla starszych przygotowuje nalewki (najpiękniejsza jest dereniówka o barwie karminowej).

Pan Jacek jest także kinomanem – od lat uczęszcza na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych i wiele wie o kinematografii. Regularnie chodzi także na spektakle do trójmiejskich teatrów – najbardziej ceni gdyński Teatr Muzyczny. Dużo czyta, szczególnie w okresie zimowym (jego ulubionym pisarzem jest F. Forsyth).

Dawniej uprawiał koszykówkę i pływanie, teraz wybiera rower. Preferuje trasy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego okolicach.

 

Daniel Wilkowski, kierownik Działu Administracji

Pan Daniel jest w firmie kierownikiem Działu Administracji. Podlega mu cały dział, czyli pracownicy gospodarczy, panie sprzątające oraz pracownicy ochrony. Oprócz tego pełni nadzór nad administracją budynków.
Prywatnie, od początku lat 80. dość intensywnie uprawia turystykę kajakową. Działa w Stowarzyszeniu Kajakowym Wodniak (jest to tzw. turystyka kwalifikowana). Poza tym lubi wyjazdy z przyczepą kempingową, z reguły na południe, aby się wygrzać. Wybiera kraje, które gwarantują pogodę, głównie zwiedza Chorwację, Włochy, Bośnię i Hercegowinę, a w nich – wiele pięknych miast i mniejszych miejscowości. Jeśli morze, to koniecznie kajak. Na swoim koncie ma częściowe opłynięcie wysp Brijuni (z pięknym parkiem narodowym i dawną letnią rezydencją Tito).
Pan Daniel lubi gotować, amatorsko zajmuje się wędzeniem, ale – jak mówi – na własne niezbyt wyszukane potrzeby.

 

Tomasz Niewęgłowski, brygadzista-ślusarz, monter urządzeń

Swą przygodę z Klimawentem pan Tomasz rozpoczął w 2005 r. Na początku objął stanowisko wyoblarza i tę umiejętność, choć w ograniczonym zakresie, wykorzystuje do dziś. Następnie został ślusarzem, monterem urządzeń, a od niespełna dwóch lat pełni funkcję brygadzisty-ślusarza, montera urządzeń. Do jego zadań w dziale potocznie nazywanym blacharnią należy koordynowanie prac, aby dotrzymać powierzonych terminów. Współpracuje z konstruktorami i handlowcami, którzy przekazują rysunki zamieniane w kształtki i kanały wentylacyjne, a także różnego rodzaju filtry i tłumiki wentylacyjne.

Prywatnie pan Tomasz jest fanem piłki nożnej i kolarstwa. Jest kibicem Arki Gdynia. Interesuje go literatura faktu oraz książki historyczne, szczególnie na temat II wojny światowej. Od dwóch lat jest pochłonięty nową pasją, którą stał się rower.

 

Stefan Wendrychowski, koordynator ds. utrzymania porządku i floty samochodowej

Pan Stefan pracuje w Klimawencie od początku istnienia firmy, czyli od 1 października 1992 r. Przez ten czas pełnił w firmie wiele funkcji – zaczynał jako monter urządzeń wentylacyjnych, był odpowiedzialny za kwestie związane z BHP. Obecnie jest koordynatorem ds. utrzymania porządku i floty samochodowej. Na co dzień zajmuje się administrowaniem budynków i mienia firmy oraz jego ochroną, sprawami dotyczącymi transportu i zapotrzebowania, a także wszelkimi kwestiami socjalnymi i porządkowymi.

Pan Stefan jest osobą pogodną, bardzo energiczną i operatywną. Lubi spędzać czas ze swoją wnuczką, która jest jego oczkiem w głowie. Czas w domu spędza ze swoją żoną, którą podziwia za to, że obiad jest zawsze ciepły, pyszny i podany na czas. Lubią razem oglądać telewizję.

 

Rafał Zawadzki, brygadzista-monter urządzeń wentylacyjnych

Pan Rafał jest związany z Klimawentem od 1994 r. Zaczynał jako monter, a obecnie pracuje na stanowisku brygadzisty-montera urządzeń wentylacyjnych w Dziale Produkcji. Do jego zdań należy monitorowanie braków magazynowych, składanie zamówień, czuwanie nad terminami realizacji, a także ustalanie i monitorowanie przebiegu prac.

Prywatnie jest wielkim miłośnikiem i znawcą akwarystyki – pasjonuje się nią już od wielu lat, a na temat hodowli ryb akwariowych ma naprawdę imponującą wiedzę. Dawniej hodował w swoim akwarium afrykański biotop Tanganika, a obecnie ma tradycyjne roślinne akwarium wielogatunkowe. Pan Rafał jest też wielkim miłośnikiem koni i jazdy konnej, a latem często organizuje rodzinne spływy kajakowe, najchętniej – surwiwalowe.

 

Władysław Brandt, główny technolog

Pan Władysław pracuje w Klimawencie od 2003 r. Pełnił funkcję technologa, programisty maszyn CNC, kierownika Działu Produkcji i kierownika Działu Konstrukcyjnego. Wprawdzie przeszedł już na emeryturę, ale z firmą się nie rozstał. Obecnie przygotowuje dokumentacje technologiczne i nadzoruje zakupy elementów konstrukcyjnych.

Prywatnie interesuje się sportem. Dawniej pływał, żeglował, grał w koszykówkę i siatkówkę. Już sportu nie uprawia, ale pozostał jego wiernym kibicem. Śledzi wiele dyscyplin sportowych, jednak największą radość sprawiają zawody jeździeckie. Wielką przyjemnością jest dla niego także chodzenie po górach. Chętnie wraca zwłaszcza w okolice Karpacza i Szklarskiej Poręby.

W wolnym czasie pan Władysław pracuje w ogrodzie – pomaga żonie realizować jej ogrodniczą pasję. Pani Brandt była w przeszłości solistką baletu, zatem ta dziedzina sztuki jest doskonale znana również panu Władysławowi. Dawniej regularnie bywał na spektaklach z udziałem żony, wraz z nią obejrzał też wiele przedstawień wystawianych między innymi w Operze Bałtyckiej.

 

Sławomir Sadowski, zastępca kierownika Magazynu

Pan Sławomir pracuje w Klimawencie na stanowisku zastępcy kierownika Magazynu. Sprawuje nadzór nad przyjmowaniem produktów z Działu Produkcji do Magazynu Wyrobów Gotowych oraz ich wysyłką do klientów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W firmie pracuje już od 20 lat.

Jego hobby to minerały pochodzące głównie z Pakistanu i Indonezji, a oczkiem w głowie są bursztyny. Te ostatnie sam znajduje na żwirowniach, polach oraz po sztormach na pięknych nadbałtyckich plażach. Największy okaz, który kupił, ważył 2560 g. Z kolei najciekawsze eksponaty w jego kolekcji to bursztyny z inkluzjami (pająkami, muszkami, komarami, mrówkami). Pan Sławomir kocha podróżować, zwłaszcza do krajów z bogatą historią, takich jak Egipt, Grecja czy Włochy.

 

Andrzej Lis, kierownik Działu CNC

Pan Andrzej jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. W firmie pełni funkcję kierownika Działu CNC. Nadzoruje pracę wycinarek laserowych i innych maszyn tego typu na hali CNC. Elementy wycinane są w Klimawnecie niezbędne zarówno do produkcji urządzeń firmowych, jak i dla klientów zewnętrznych, którzy potrzebują blach wyciętych według własnego projektu.

Największym hobby pana Andrzeja jest sport – pływanie, jazda na rowerze i nartach. Jest kibicem Lechii Gdańsk, wraz z synem regularnie uczęszcza na mecze rozgrywane na POLSAT Arenie. Co roku wraz rodziną wyjeżdża na wakacje letnie (wspólnie zwiedzili już prawie wszystkie zakątki Polski) i zimowe (na narty). Z żoną Justyną, córką Anią i synem Cezarym mieszka w Garczu, na Kaszubach. Bardzo lubi to miejsce, pełne jezior, ścieżek rowerowych oraz lasów. Jak sam mówi – atrakcji tam nie brakuje.

 

 

Autorka: Natalia Kaszyńska