Info od ekspertaKobieca moc Klimawentu specjalistki Klimawent

kobietyDzień Kobiet to idealny moment, aby świętować kobiecą obecność nie tylko w przestrzeni prywatnej. To także dobry czas na refleksję na temat tego, jak ważne są kobiety w sferze zawodowej, jaką wartość wnoszą do firmy, jak kształtują jej wizerunek i jakim są źródłem inspiracji.

Branża wentylacyjna wydaje się ściśle męska i w praktyce rzeczywiście jest przez mężczyzn zdominowana. Jednak w zespole Klimawentu kobiet wcale nie jest tak mało, jak mogłoby się wydawać – stanowią aż 35% całego zespołu i dwie trzecie Zarządu. Pracują na różnych stanowiskach – na produkcji, w ochronie, administracji, jako specjalistki, koordynatorki i kierowniczki. I – co najważniejsze – wnoszą do zespołu wspaniałą energię.

Oto portrety pań, które piastują w firmie stanowiska kierownicze (kolejność przypadkowa).

 

Izabela Chlaściak, zastępczyni głównej księgowej, specjalistka ds. poradnictwa osób niepełnosprawnych

Do zawodowych obowiązków pani Izabeli w zakresie księgowości należy prawidłowe i terminowe dokonywanie rozliczeń finansowych. Oprócz tego sprawuje ona nadzór nad Działem Finansowym. Dodatkowo prowadzi konsultacje w sprawie wykorzystywania środków z Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jej cechą charakterystyczną jest skrupulatność i otwartość na współpracę.

Prywatnie uwielbia taniec towarzyski, szczególnie salsę. Lubi podróże, zwłaszcza te po Polsce. Odpoczywa nad polskimi jeziorami (czasem nawet żegluje), a także podczas wędrówek po górach. Dużo radości sprawia jej pływanie, jazda na rolkach, rozwiązywanie sudoku i układanie puzzli.

 

Joanna Koniarek-Majkowska, prezeska Zarządu

Pani Joanna pracuje w Klimawencie od 15 lat, a od 3 sprawuje nadzór nad całą firmą. Jest odpowiedzialna za Piony Finansowy, Techniczny i Handlowy. W szczególności angażuje się w sprzedaż krajową naszych urządzeń, a także sprzedaż modułowych strzelnic taktycznych na cały świat. Poza tym jest odpowiedzialna za prowadzenie negocjacji z odbiorcami i dostawcami, tworzenie planów strategicznych i współpracę z instytucjami finansowymi. Cechuje ją niespotykana wręcz pracowitość i rzetelność w wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Prywatnie jest mamą dwóch synów – 15-letniego Jasia i 12-letniego Mateusza. Bardzo lubi podróżować, zwłaszcza do Włoch. Ten kraj za każdym razem zachwyca ją zabytkowymi budowlami, wąskimi uliczkami, pięknymi pejzażami oraz przepyszną kuchnią. Od kilkunastu lat uprawia nordic walking – pokonuje kilkadziesiąt kilometrów tygodniowo. Posiada patent strzelecki i kilka razy w roku bierze udział w zawodach strzelectwa sportowego. Należy do gdyńskiego klubu Soroptimist International – międzynarodowej organizacji działającej na rzecz kobiet. Uwielbia czytać książki, relaksują ją zwłaszcza kryminały.

 

Natalia Kaszyńska, wiceprezeska Zarządu, dyrektorka ds. marketingu i administracji

nkaszynskaPani Natalia jest odpowiedzialna za strategie marketingowe b2b, zarządza wydarzeniami i rozwija sprzedaż eksportową na rynki krajowe i zagraniczne na całym świecie. Organizuje imprezy wystawiennicze w kraju i za granicą oraz dba o wizerunek firmy. Oprócz tego zajmuje się administracją i ściśle współpracuje z działem HR, kieruje inwestycjami i tworzy plany strategiczne. Jest inicjatorką i organizatorką wielu działań integrujących pracowników (m.in. konkursu rowerowego), współtwórczynią Klimateki i pomysłodawczynią firmowego biuletynu „Echo Klimawentu”. Lubi pomagać innym i angażuje pracowników w różne akcje charytatywne: pomoc seniorom, domom dziecka, schroniskom dla zwierząt. Jest kreatywna, lubi wyzwania i dąży do osiągania wyznaczonych celów. Biegle włada językami angielskim i niemieckim oraz w stopniu komunikatywnym zna włoski.

Prywatnie jest mamą dwóch synów. Kocha jogę i naturę oraz słodkie wypieki. Wśród znajomych jest nazywana Miss Tarta, bo oprócz tego, że jej tarty są smaczne, to jeszcze wyglądają przepięknie. Dodatkowo jest „muralświrkiem” – docenia sztukę pod gołym niebem. Uwielbia zwiedzać murale, które znajdują się praktycznie w każdym mieście. Ma swoich ulubionych artystów, takich jak Bordalo II, Vhils i Etam Crew. Uwielbia podróże z mężem kamperem, ponieważ dają niesamowitą wolność w podróżowaniu. Jej motto brzmi: „Nie odkładaj marzeń – odkładaj na marzenia”.

 

Lucyna Martynowska, asystentka Zarządu, pełnomocniczka ds. ISO

W czerwcu mijają 4 lata, odkąd pani Lucyna dołączyła do zespołu Klimawentu. Do jej obowiązków należy m.in. rejestrowanie korespondencji przychodzącej i wychodzącej z firmy oraz dokumentów papierowych i elektronicznych, przechowywanie oryginałów firmowych umów, prowadzenie dokumentacji Rady Nadzorczej i Zarządu oraz wsparcie Zarządu w bieżących pracach i dbanie o sekretariat (żeby nigdy nie zabrakło cukierków…). Z kolei jako pełnomocniczka ds. ISO sprawuje nadzór nad Systemem Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2015, opracowuje stosowną dokumentację i nią zarządza, a także przeprowadza wewnętrzne audyty. Jest rzetelna, sympatyczna i zawsze chętna do współpracy.

Prywatnie jest mamą humorzastego 18-letniego Igora i szalonej 6-letniej Ani. Lubi czytać książki, choć w zasadzie często nad nimi zasypia. Kocha podróże po Polsce. Interesuje się modą, zawsze znajdzie jakieś modowe perełki. Wraz z mężem lubi wieczorami oglądać dobre kino, zwłaszcza fantastykę. Ceni spotkania z przyjaciółkami, których ma wierne grono od lat. Radość sprawia jej przygotowywanie oryginalnych dań. Wolny czas spędza na próbach wyciągania rodziny na spacery oraz na planowaniu przyszłych sposobów odpoczynku. Już niedługo zamierza rozpocząć naukę nowego języka, wrócić do muzykowania, a może nawet zacznie szydełkować. Póki co z synem wyrabia formę i rzeźbę na siłowni.

 

Kamila Stankowska, kierowniczka Działu Personalnego, inspektorka ochrony danych osobowych

Pani Kamila zawodowo zajmuje się przede wszystkim zarządzaniem całokształtem zadań Działu Personalnego, zgodnością merytoryczną i formalną zadań, kontrolowaniem stanu zatrudnienia i czuwa nad zmianami przepisów. Priorytetem jest dla niej dobra komunikacja i dążenie, aby wszystko wokół było w jak najwyższym stopniu zoptymalizowane. Praca daje jej dużą satysfakcję, szczególnie wtedy, gdy uda się zamknąć jakiś projekt, zmodernizować obecne procesy lub wprowadzić nowe. Ceni podejście partnerskie, z którego obie strony czerpią korzyści. Jest komunikatywna i kreatywna, łatwo się adaptuje do nowych sytuacji. Nie przepada za rozmowami przez telefon i komunikatory – w jej przekonaniu nic nie zastąpi dobrej konwersacji twarzą w twarz.

W życiu kieruje się lojalnością, uczciwością i optymizmem. Jest niepoprawną kociarą z zamiłowaniem do dobrej książki i smacznej kuchni (często przygotowanej przez siebie samą). Jest fanką tatuaży, choć sama ma tylko dwa malutkie. Często, gdy ma wolną chwilę, łapie za kredki, pędzle lub markery i maluje. Ze świata cyfrowego porywa ją m.in. zabawa Photoshopem i Lightroomem. Ponadto pasjonuje się tym, co obecnie robi zawodowo, spełnia się w pracy i rozwija, ma bzika na punkcie komunikacji i przekazu informacji. Lubi innowacje i nieszablonowe rozwiązania, ekscytują ją nowe wyzwania. Zmiany traktuje jako część życia, ale lubi się do nich dobrze przygotować.

 

Magdalena Kowalska, specjalistka ds. kadr i płac, starsza specjalistka ds. BHP

Pani Magda w Klimawencie zajmuje się m.in. prowadzeniem spraw kadrowych i płacowych. Uczy się przygotowywać wnioski o wypłaty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych i organizuje szkolenia podnoszące kwalifikacje. Obsługuje też pakiety pracownicze: medyczny Tu Zdrowie i sportowy Multisport.

Jako starsza specjalistka ds. BHP przeprowadza kontrole warunków pracy i przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przygotowuje opisy stanowisk pracy dla nowo zatrudnionych osób. Jest absolwentką budownictwa morskiego na Politechnice Gdańskiej. Po tych studiach pozostało jej zainteresowanie produkcją i zagadnieniami z zakresu BHP. To osoba spokojna, uczynna i zawsze uśmiechnięta.

W wolnych chwilach chodzi po górach, zwłaszcza Tatrach, i biega. Od 5 lat zajmuje się ceramiką. Z gliny robi, wypala i szkliwi doniczki, miseczki, figurki i talerze. Jak próbowała kiedyś policzyć – ta pasja pochłonęła już ok. 150 kg gliny. Jest dumną mamą dwóch synów – Kacpra (studenta) i Filipa (licealisty).

 

Beata Adamczewska, dyrektorka finansowa, główna księgowa

BeataPani Beata sprawuje nadzór merytoryczny i organizacyjny nad pracą Działu Finansowo-Księgowego. Organizuje i prowadzi rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami i nadzoruje operacje finansowe. Jest odpowiedzialna za raportowanie wewnętrzne i zewnętrzne oraz budżetowanie. Dba o prawidłowe i terminowe dokonywanie rozliczeń finansowych, ze szczególnym uwzględnieniem podatkowych i niepodatkowych zobowiązań wobec budżetu. Jest też odpowiedzialna za kontakty z organami podatkowymi, audytorami, biegłymi rewidentami, ZUS, GUS i PFRON. Charakteryzuje ją dokładność i otwartość na współpracę.

Jest szczególnie dumna z tego, że podlegli jej pracownicy mogą na nią liczyć, dzieli się z nimi wiedzą, dba o ich rozwój i dobrostan. Do jej ulubionych cytatów odnoszących się do przywództwa należą słowa Dolly Parton: „Jeśli twoje działania inspirują innych, by odważnie marzyli, uczyli się więcej i byli coraz lepsi, to znaczy, że jesteś wspaniałą liderką”.

Jej hobby to muzyka na żywo, koncerty. Wielokrotnie była na Open’er Festival i zawsze jest to dla niej prawdziwe święto.

 

Barbara Nawrocka, kierowniczka Magazynu

Pani Barbara jako kierowniczka Magazynu nadzoruje przyjmowanie i wydawanie materiałów. Ma ponad 15-letnie doświadczenie. Przez ten czas zdobyła wiedzę i umiejętności, które wciąż dają jej satysfakcję zawodową, możliwość rozwoju i samorealizacji. Za swój sukces może uznać modernizację działu i jego reorganizację. Kiedy rozpoczynała pracę, magazyn był mniejszy, towary nie były opisane, a jedynie wieloletni pracownicy wiedzieli, gdzie co się znajduje. Powoli wdrażała innowacje, wprowadziła elektroniczny spis towarów, aby każdy z pracowników działu mógł się łatwo odnaleźć. Na co dzień dba, aby informacje o tym, co znajduje się w magazynie, były łatwo dostępne poprzez wyszukiwanie z lokalizacją. Dzięki temu nie ma potrzeby angażowania innych osób w wyszukiwanie towaru.

Lubi poszerzać swoje horyzonty. Satysfakcję przynosi jej fakt, że ukończyła trzy kierunki studiów z różnych dziedzin. Do jej mocnych stron należy optymizm, dbanie o ludzi i relacje z nimi, empatia, umiejętność analitycznego myślenia i zadaniowe podejście do powierzonych obowiązków.

Jest otwarta na współpracę i pomoc innym. Szuka inspiracji do działania, lubi zarażać pozytywnym podejściem. Ważna jest dla niej miła atmosfera i otaczający ludzie. Uważa, że dobrze jest żyć po swojemu i nie krzywdzić innych.

Prywatnie jest mamą trzech wspaniałych córek. Najstarsza osiągnęła już pełnoletniość, a najmłodsza dopiero zaczęła szkolną edukację. Lubi długie spacery z rodziną i suczką Emi, zwłaszcza po Puszczy Darżlubskiej i plaży w Karwii lub Dębkach. W sezonie chodzi nawet 10 km dziennie. Jej główne zainteresowania to teatr, kino i literatura. Ostatnio odkryła nową pasję – tworzy makramy. Ta sztuka zajmuje jej większość wolnego czasu.

 

Danuta Kwidzyńska, koordynatorka ds. sprzątania

Pani Danuta pracuje w Klimawencie od kilku lat. Nadzoruje działania pań sprzątających i odpowiada za czystość całej firmy. Stanowisko, które piastuje, jest bardzo odpowiedzialne ze względu na dużą liczbę budynków i pomieszczeń w firmie. Dba o utrzymanie czystości w pomieszczeniach i stosowanie środków w pomieszczeniach sanitarnych zgodnie z ustalonymi normami, także utrzymuje w czystości okna od strony wewnętrznej i zewnętrznej, a w razie konieczności – zajmuje się czyszczeniem wykładzin. Do jej obowiązków należy także nadzór nad pielęgnacją roślin w firmie. To osoba bardzo pracowita, komunikatywna i serdeczna.

Prywatnie jest mamą 6 dzieci i babcią 9 wnuków. Lubi pracę we własnym ogródku, ma dużo warzyw, w tym ogórki, dynie i cukinie. Radość sprawia jej przygotowywanie przetworów dla rodziny, szczególnie ogórków kiszonych. I kocha kwiaty, których ma we własnym ogrodzie naprawdę dużo. Najbliższe jej sercu są dalie, o które dba ze szczególną uwagą – pięknie pachną i efektownie wyglądają.

 

Agnieszka Klawikowska, kierowniczka Działu Marketingu

Pani Agnieszka pracuje w Klimawencie od 25 lat. Jest kierowniczką Działu Marketingu. Sprawuje nadzór nad kampaniami marketingowymi firmy w kraju i za granicą. Ściśle współpracuje z projektantami, organizuje imprezy wystawiennicze. Powodem do dumy jest dla niej fakt, że rozpoczęła pracę jeszcze w trakcie studiów. Od tego czasu dwukrotnie awansowała i dogłębnie poznała specyfikę firmy. Do jej głównych zadań należy dbanie o wizerunek Klimawentu, planowanie i kontrola poszczególnych działań. Jest współtwórczynią firmowej biblioteki dla pracowników – Klimateki. Bycie pomocnym dla osób, które przychodzą z problemem, i wspieranie nowych pracowników zostało docenione – już drugi raz wybrano ją do Rady Pracowników Klimawentu.

Prywatnie jest mamą dwóch synów i żoną. Jakiś czas temu została radną dzielnicy Witomino i spełnia się w tej społecznej roli. Ostatnio całkowicie pochłonęło ją kryształowe hobby. Szuka w internecie blogów, wyciąga przykurzone książki i czyta… Na chwilę odłożyła nawet na bok ukochane książki podróżnicze oraz przewodniki. Część jej kolekcji to pamiątki rodzinne, które były z nią od zawsze – w jej domu rodzinnym kryształy i stara porcelana zajmowały honorowe miejsce. Kocha kryształowe szkło również za niebywałą odporność na zarysowania i zmatowienie, a także za wspaniały dźwięk, który wydaje.

 

Bożena Matysek, zastępczyni kierownika Działu Handlowego

Pani Bożena pracuje w Klimawencie od 25 lat. Jest odpowiedzialna za sprzedaż urządzeń wraz usługą montażową. Ściśle współpracuje z inwestorami w zakresie ustalania szczegółów realizacji projektów. Sprawuje nadzór nad realizacjami głównie dla Straży Pożarnej i warsztatów samochodowych. Pełni funkcję zastępczyni kierownika Działu Handlowego. Jest dynamiczna, lubi pracować z ludźmi i podejmować nowe wyzwania. Służy wsparciem w początkowej fazie kontaktu klienta z firmą. Jej cechą charakterystyczną jest to, że lubi załatwiać sprawy szybko, na bieżąco i zdecydowanie woli rozwiązywać problemy zamiast je mnożyć.

Prywatnie kocha narty i wędrówki po górach, zwłaszcza w Austrii. Jest też fanką piłki nożnej i stałym kibicem na meczach w Gdańsku. Jej wielką miłością są kwiaty, których ma bardzo dużo w swoim ogródku. Kolekcjonuje też mini buteleczki z alkoholem.

 

 

Autorka: Natalia Kaszyńska