Blogklimakonwektor na zewnątrz klimawent

Wentylacja mechaniczna to coraz częściej stosowane rozwiązanie, dzięki któremu możemy mieć pewność, że obieg powietrza w budynku będzie prawidłowy, co zabezpieczy m.in. przed rozwojem szkodliwych grzybów pleśniowych. Jakie rodzaje wentylacji mechanicznej są montowane najczęściej? Co wziąć pod uwagę podczas wyboru konkretnego rodzaju wentylacji mechanicznej? Podpowiadamy.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna to wentylacja wymuszona, co oznacza, że w celu obiegu powietrza, są stosowane wentylatory. Umożliwiają one efektywną wymianę powietrza we wnętrzu budynku, zwiększając komfort zamieszkania, a także pozwalając ograniczyć ryzyko związane m.in. z zaczadzeniem. Wentylacja mechaniczna może być stosowana w budynkach mieszkalnych oraz innych typach budynków. Okazuje się niezbędna m.in. w obiektach przemysłowych.

Rodzaje wentylacji mechanicznej

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje wentylacji mechanicznej, czyli:

  • wentylację mechaniczną wywiewną – wentylatory odpowiadają za efektywne usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń,
  • wentylację mechaniczną nawiewną – wentylatory odpowiadają za wtłaczanie do pomieszczeń czystego powietrza,
  • wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną – dzięki wentylatorom usuwane jest zużyte powietrze i wtłaczane czyste powietrze.

System wentylacji mechanicznej może zostać wyposażony w urządzenie o nazwie rekuperator (wymiennik ciepła), dzięki któremu z usuwanego z pomieszczeń powietrza odzyskiwane jest ciepło, którym następnie ogrzewane jest powietrze wtłaczane do budynku. W przypadku zastosowania rekuperatora mamy do czynienia z systemem wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Dzięki wentylacji mechanicznej możemy uniknąć problemów, które sprawia wentylacja naturalna, czyli wentylacja grawitacyjna m.in. ciągu wstecznego oraz znacznych strat energii cieplnej.