Blognawilżacz do domu Klimawent

Dlaczego doskonale czujemy się w lesie, w górach, spacerując morską plażą lub przebywając na zewnątrz tuż po burzy? Odpowiedź jest prosta – przebywamy wówczas w korzystnym dla naszego zdrowia mikroklimacie. Warto zadbać o to, aby w naszej przestrzeni prywatnej także panował przyjazny zdrowiu i samopoczuciu mikroklimat. W jaki sposób możemy o niego zadbać, poprawiając jakość życia oraz swoje zdrowie? Podpowiadamy.

Co wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach?

Na panujący w pomieszczeniach mikroklimat wpływają trzy czynniki, czyli temperatura powietrza, jego wilgotność oraz efektywny system wentylacji. Dzięki nim możemy oddychać czystym, wolnym od alergenów oraz cechującym się odpowiednią wilgotnością powietrzem. Niestety, mikroklimat w naszych domach i mieszkaniach nie zawsze jest przyjazny zdrowiu. Wpływa na to m.in. przenikanie do wnętrza budynków zanieczyszczeń z zewnątrz, które dostają się przez otwarte okna, przegrzewanie powietrza oraz problemy z działaniem wentylacji grawitacyjnej, bo w większości właśnie z takiego systemu wentylacji korzystamy. Na efekty przebywania w niezdrowym mikroklimacie nie musimy długo czekać. Zanieczyszczone powietrze wpływa m.in. na zdrowie naszego układu oddechowego, a podwyższona wilgotność i temperatura to idealne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych. Brak efektywnej wentylacji jedynie pogarsza sytuację, przyśpieszając zagrzybienie np. ścian. Rozwiązaniem problemu jest korzystanie z ozonatora, który pozwala szybko i skutecznie odświeżyć powietrze, jednocześnie usuwając z niego szkodliwe zanieczyszczenia i alergeny, do których zaliczamy rozwijające się na zawilgoconych ścianach, stropach i elementach wyposażenia mieszkania zarodniki grzybów pleśniowych.

Zdrowy mikroklimat, czyli jaki?

Na nasze zdrowie najlepiej wpływa umiarkowana temperatura powietrza 18-22 stopni Celsjusza, a także wilgotność 30-60%. Aby móc utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie oraz zadbać o jego czystość, niezbędna jest także sprawnie działająca wentylacja. Dzięki niej możliwe jest ciągłe zastępowanie zużytego powietrza świeżym powietrzem, które napływa do pomieszczeń np. przez prawidłowo rozszczelnione okna. Najlepszym sposobem na utrzymanie w pomieszczeniach zdrowego mikroklimatu jest montaż systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Warto także korzystać z ozonatora, dzięki któremu szybko odświeżymy powietrze oraz pozbędziemy się z naszego otoczenia szkodliwych drobnoustrojów.