Bloggenerator ozonu

Generator ozonu to nowoczesne urządzenie, które pozwala na przekształcenie znajdującego się w powietrzu tlenu w ozon. Pierwiastek ten wykazuje właściwości dezynfekujące. Ozonowanie pomieszczeń to doskonały sposób na pozbycie się bakterii, wirusów i grzybów. Ozonatory sprawdzają się nie tylko jako metoda usuwania szkodliwych drobnoustrojów, ale także jako sposób na odświeżenie powietrza w domach, mieszkaniach, biurach, lokalach usługowych i innych wnętrzach.

Ozon – właściwości i zastosowanie

Ozon to pierwiastek występujący w naturze w stanie lotnym. Już dawno zaobserwowano, że wykazuje on właściwości dezynfekujące. Sprawdza się jako środek bakteriobójczy, wirusobójczy i grzybobójczy. Każdy, kto miał okazję oddychać świeżym powietrzem po burzy wie, że ozon poprawia jakość powietrza. Odświeża je i usuwa nieprzyjemne zapachy. Wszystkie te właściwości sprawiły, że podjęte zostały próby wykorzystania ozonu w kontrolowanych warunkach, w celu oczyszczania i odświeżania powietrza w zamkniętych pomieszczeniach i obiektach.

Jak działa ozonator?

W celu pozyskania ozonu w warunkach kontrolowanych konieczne jest zastosowanie urządzenia zwanego generatorem ozonu lub ozonatorem. Ten nowoczesny sprzęt wykorzystuje zjawisko podobne do wyładowań atmosferycznych podczas burzy. Powoduje rozpad cząsteczek tlenu O2 i ponowne ich połączenie w ozon O3.

Ponieważ ozon w wysokich stężeniach jest toksyczny, podczas pracy generatora nie można przebywać w dezynfekowanych pomieszczeniach. Na szczęście, ozon jest gazem nietrwałym. Czas jego połowicznego rozpadu wynosi pół godziny. Dzięki znajomości tej cechy możliwe jest oszacowanie czasu, jaki potrzebny jest, by stężenie ozonu po dezynfekcji spadło do odpowiedniej, bezpiecznej dla ludzi wysokości. Korzystanie z ozonowanych wnętrz jest możliwe po zgaśnięciu lampki sygnalizacyjnej urządzenia.

Gdzie stosowane są generatory ozonu?

W celu dezynfekcji powietrza ozonatory stosowane są zarówno w domach i mieszkaniach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Sprawdzają się w przychodniach lekarskich oraz szpitalach. Za ich pomocą oczyszczane jest powietrze w biurach, punktach usługowych i lokalach gastronomicznych. Stanowią dobre rozwiązanie w przypadku hoteli oraz pensjonatów, w których trzeba szybko i skutecznie zdezynfekować pomieszczenia przed wizytą kolejnych gości. Prawidłowo stosowane generatory ozonu są bezpieczne dla ludzi. Z powodzeniem można ich więc używać również w szkołach i przedszkolach. Istnieją także modele dedykowane do zastosowania przy dezynfekcji wnętrza samochodów.