BlogWentylator Chemoodporny

Podczas procesów technologicznych realizowanych w zakładach produkcyjnych czy przetwórczych bardzo często powstają różne zanieczyszczenia w postaci lotnych związków chemicznych. W wielu przypadkach są to substancje agresywne, o bardzo silnym działaniu, które może być szkodliwe zarówno dla znajdujących się w pomieszczeniu ludzi, jak i różnych maszyn, urządzeń czy przetwarzanych produktów. Wszelkie tego typu gazy powinny być usuwane z pomieszczenia przy pomocy sprawnie działającej wentylacji. Jednak ze względu na charakter takich zanieczyszczeń wszystkie elementy systemu wentylacyjnego muszą być wykonane z materiałów odpornych na ich działanie. Konieczne jest więc stosowanie specjalnych wentylatorów chemoodpornych oraz właściwie dobranych kanałów wentylacyjnych. Sprawdźmy, czym powinny się charakteryzować systemy stosowane w tak trudnych warunkach.

Czym muszą się odznaczać wentylatory chemoodporne?

Najważniejszym kryterium doboru wentylatorów jest ich wydajność. Wentylator musi zapewnić odpowiedni przepływ powietrza, który pozwoli na jego efektywną wymianę w obsługiwanym pomieszczeniu. Bardzo istotnym parametrem jest również wysokość ciśnienia, które jest w stanie wytworzyć urządzenie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, gdy wśród znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń mogą być cząsteczki pyłów czy substancje o większej masie.

Wentylator musi mieć również budowę odpowiadającą zainstalowanemu systemowi wentylacyjnemu. W niektórych przypadkach wystarczające mogą być wentylatory dachowe, w innych potrzebne będą wentylatory kanałowe lub promieniowe.

W wentylatorze chemoodpornym wszystkie elementy potencjalnie narażone na kontakt z agresywnym chemicznie środkiem powinny być wykonane z odpowiednio wytrzymałego materiału, np. stali nierdzewnej czy tworzywa sztucznego. Warunek ten dotyczy wszystkich najważniejszych części urządzenia: wirnika, łopat oraz korpusu. Wytrzymała i szczelna powinna być również obudowa silnika.

Wentylatory  chemoodporne mogą być stosowane we wszystkich miejscach, w których istnieje zagrożenie pojawieniem się agresywnych chemicznie zanieczyszczeń. Będą to różnego rodzaju zakłady produkcyjne, w których używa się chemikaliów, np. galwanizernie, lakiernie czy garbarnie. Wentylatory tego typu sprawdzą się również w pomieszczeniach basenowych, gdzie używa się chloru czy w laboratoriach badawczych.