Blogsystemy wentylacyjne

Chociaż systemy wentylacyjne w domach jednorodzinnych mogą wydawać się nieskomplikowane, te użytkowane w przemyśle są od nich o wiele bardziej rozbudowane. Wentylatory w halach produkcyjnych i ogromnych magazynach współpracują z szeregiem innych urządzeń elektronicznych, dzięki którym cały system jest niezwykle precyzyjny. W dzisiejszym wpisie przedstawimy kilka z nich.

Czujniki wilgotności

W wielu branżach (np. elektronika, przemysł spożywczy, papiernictwo) poza temperaturą powietrza w hali produkcyjnej, równie ważna jest jego wilgotność. Dlatego wentylatory w tych miejscach współpracują z czujnikami wilgotności, które w razie potrzeby wyłączają lub włączają je.

Czujniki zanieczyszczenia powietrza

Wentylator może współpracować też  czujnikiem zanieczyszczenia powietrza. Urządzenie wyłączy wentylator, jeśli jakość powietrza spadnie poniżej zadanego poziomu. W praktyce oznacza to, że wentylator nie wpuści do wnętrza m.in. nieprzyjemnych zapachów czy dymu z papierosów.

Termostaty

Termostat kontroluje wentylator tak, by utrzymać w pomieszczeniu zadaną mu temperaturę. Urządzenie może raportować też dane o temperaturze w pomieszczeniu do systemu nadrzędnego.

Systemy monitorowania

Systemy monitorowania mogą nadzorować pracę nawet kilku wentylatorów. Zbierają dane o ich pracy, zaistniałych stanach alarmowych itp. Większość z nich przechowuje zebrane dane przez miesiąc.

Przełączniki, timery

Wiele układów wentylacji korzysta z takich urządzeń jak przełączniki mocy wentylatora i timery, które pozwalają opóźnienie włączenia i wyłączenia jego pracy.

Zestawy rozruchowe

Wentylatory o dużej mocy wymagają zastosowania specjalnych systemów start-stop, które pełnią funkcję zabezpieczenia przeciążeniowego.

W zależności od budowy danego systemu wentylacji, wśród akcesoriów dla wentylatorów mogą znaleźć się jeszcze różnego rodzaju zawory, siłowniki, przetworniki, czujki i wiele innych urządzeń. W wentylacjach chemoodpornych i przeciwwybuchowych często dodatkowo korzysta się z niestandardowych rozwiązań.